Flecistka z Węgier Maria Kerner oraz polscy instrumentaliści: trębacz Aleksander Kobus i wiolonczelistka Alicja Kozak to laureaci pierwszych nagród w X Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka.
Finałowe przesłuchania zakończyły się w czwartek w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Uczestniczyli w nim muzycy z Węgier, Słowenii, Korei Południowej i Polski.
W corocznym konkursie biorą udział młodzi muzycy, do 30. roku życia. Rywalizują zawsze w trzech specjalnościach. W tym roku były to: flet, trąbka i wiolonczela.
Tegoroczny konkurs rozpoczął się 14 września, w rocznicę urodzin swojego patrona. Po czwartkowych przesłuchaniach finałowych międzynarodowe jury pod przewodnictwem flecisty prof. Jerzego Mrozika wyłoniło laureatów.
W kategorii „flet” jury pierwsze miejsce przyznało Węgierce Marii Kerner. Drugie i trzecie miejsce zajęły flecistki z Polski. Alicja Kozak okazała się najlepszą wiolonczelistką. Pokonała kolegów z Korei Południowej i Polski. Za najlepszego trębacza konkursu jurorzy uznali Aleksandra Kobusa. Tę kategorię całkowicie zdominowali Polacy - zdobyli także II i III nagrodę oraz wyróżnienie.
Zdobywcy pierwszych nagród otrzymają po 12 tys. zł i pamiątkowe statuetki. W piątek w Pałacu Kultury Zagłębia wystąpią w koncercie laureatów. Zwycięzcom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego.
Konkurs organizowany jest przez samorząd Dąbrowy Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia, we współpracy z Akademią Muzyczną w Katowicach. Jak podali organizatorzy, w przyszłym roku muzycy zmierzą się w specjalnościach: skrzypce, altówka i obój.
Patron konkursu Michał Spisak (1914-1965) to wybitny polski kompozytor, przedstawiciel polskiego XX-wiecznego neoklasycyzmu. Z pochodzenia dąbrowianin, absolwent Konserwatorium Muzycznego w Katowicach. Mieszkał w Dąbrowie Górniczej przez ponad 20 lat, jednak całe twórcze życie spędził w Paryżu, gdzie m.in. studiował kompozycję u słynnej Nadii Boulanger.
Artysta tworzył muzykę symfoniczną, kameralną i utwory solowe na fortepian, skrzypce i instrumenty dęte. Najlepszy okres jego pracy przypadł na czas powojenny, był wówczas laureatem wielu prestiżowych nagród, z których najbardziej znacząca to Grand Prix w konkursie na nowy oficjalny hymn olimpijski w 1955 r. Jego utwór wybrano z 392 kompozycji nadesłanych na konkurs. W 1957 r. zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. królowej Elżbiety w Brukseli za "Concerto giocoso" na orkiestrę kameralną. Zmarł w Paryżu w 1965 r.
Pierwszy międzynarodowy konkurs imienia Michała Spisaka - w 2007 r. - był kontynuacją wcześniejszego konkursu o randze ogólnopolskiej. Ten z kolei był następstwem Festiwalu im. Spisaka, zorganizowanego w 40. rocznicę śmierci artysty.(PAP)
kon/ agz/