Władze Białegostoku ogłosiły w piątek przetarg na pierwsze roboty związane z budową Muzeum Pamięci Sybiru. Oferty na wykonanie tzw. stanu zerowego budynku można składać do 17 października - poinformowało biuro prasowe magistratu.
Muzeum ma być ogólnopolską placówką zajmującą się m.in. tematyką wywózek Polaków na Wschód.
Jak wynika ze specyfikacji przetargu, wybrana firma miałaby do połowy grudnia wykonać prace rozbiórkowe w miejscu, gdzie gmach muzeum ma stanąć, a także prace ziemne, w tym przebiegające tam instalacje oraz m.in. ławy, stopy i płyty fundamentowe, ściany i słupy piwnic. Ma też wykonać strop nad piwnicą.
O planach budowy w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru mówi się od kilku lat; według wstępnego projektu, placówka miała powstać do 2016 r. Przygotowania ruszyły, znaleziono lokalizację, jest gotowy projekt architektoniczny z pozwoleniem na budowę i koncepcja aranżacji wnętrz.
Tworzona placówka jest obecnie formalnie oddziałem Muzeum Wojska w Białymstoku, ale radni już podjęli decyzję o jej usamodzielnieniu z dniem 1 stycznia 2017 roku.
Plan finansowy budowy zakłada koszt gmachu na ponad 30 mln zł, ale i dofinansowanie zewnętrzne na poziomie połowy tej kwoty.
W maju władze miasta ogłosiły, że inwestycję odkładają jednak w czasie. Nie mogą bowiem skorzystać z dofinansowania unijnego, a wnioskując o dofinansowanie z resortu kultury - mogą liczyć na razie na 4,5 mln zł, zaś na więcej tylko wtedy, gdy ministerstwo dostanie dodatkowe pieniądze z rezerwy budżetowej albo w kolejnej transzy składania wniosków, czyli za trzy lata.
Po kilku tygodniach w Białymstoku doszło do spotkania władz miasta z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem, który zadeklarował, że resort jest gotowy współprowadzić przyszłe muzeum, a także wesprzeć budowę placówki większą niż dotychczas przyznaną kwotą.
Po tej deklaracji władze miasta ruszyły z przygotowaniami do rozpoczęcia budowy. Z ogłoszeniem pierwszego przetargu czekały do wejścia w życie nowelizacji prawa zamówień publicznych.
Kolekcja przyszłej placówki jest już tworzona; gromadzone są m.in. pamiątki przekazywane przez Sybiraków lub pochodzące z zakupów, dokumentowane są też losy wywiezionych. Część z nich znajdzie się na ekspozycjach, które będą prezentowane w tymczasowej siedzibie, przygotowywanej i otwartej kilka tygodni temu w komunalnym budynku w centrum Białegostoku. (PAP)
rof/ zan/