20.10.2010. Moskwa (PAP) - Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew odwiedził w środę Pustelnię Optyńską - XIX-wieczny monastyr koło Kozielska, w obwodzie kałuskim, 220 km na południowy zachód od Moskwy, nad rzeką Żyzdrą, dopływem Oki.
Kreml nie podał szczegółów wizyty w monastyrze. Wiadomo jedynie, że Miedwiediewowi towarzyszyli tylko najbliżsi współpracownicy. Prezydent przebywał tam w ramach wizyty w Kozielsku, podczas której przeprowadził naradę poświęconą zaopatrzeniu małych miejscowości w lekarstwa.
Od września 1939 do kwietnia 1940 roku na terytorium Pustelni Optyńskiej funkcjonował obóz jeniecki dla polskich oficerów wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Większość z nich została później z rozkazu Józefa Stalina rozstrzelana przez NKWD w Lesie Katyńskim koło Smoleńska.
Swoją podróż do liczącego 19 tys. mieszkańców Kozielska prezydent zapowiedział w styczniu, po nadaniu miastu tytułu Miasta Chwały Żołnierskiej. Wyróżnienia takie przyznawane są tym miastom w Rosji, których obrońcy w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej - jak Rosjanie nazywają tę cześć II wojny światowej, kiedy ZSRR walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiej (lata 1941-45) - "w toku zaciekłych walk przejawili męstwo, niezłomność i heroizm".
Miedwiediew podkreślił wówczas, że Kozielsk odegrał ważną rolę w obronie stolicy ZSRR - "w toku kałuskiej operacji ofensywnej skupił na sobie wielkie siły przeciwnika, co miało strategiczne znaczenie dla kontrofensywy pod Moskwą".
Jerzy Malczyk (PAP)
mal/ mc/
Na zdjęciu: List polskiego oficera, por. dr Adama Pietrasiewicza do żony, dr Janiny Pietrasiewicz nadany 22 lutego 1940 w Kozielsku. Nadawca został zamordowany niecałe 2 miesiące później w lesie katyńskim. Jego zwłoki zostały zidentyfikowane zaraz po odkryciu masowych mogił, w kwietniu 1943. Foto: PAP/Reprodukcja