Grę miejską na podstawie życia i twórczości Henryka Sienkiewicza zorganizowało w niedzielę w Budapeszcie Stowarzyszenie Kulturalne Polonia Nova i samorząd polski II dzielnicy w Budapeszcie na zakończenie weekendu poświęconego pisarzowi.
„Ze względu na to, że ten rok został ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza, główną postacią i tematem tegorocznej gry jest właśnie Sienkiewicz” – powiedziała PAP Małgorzata Takacs ze Stowarzyszenia Kulturalnego Polonia Nova, które współorganizuje grę miejską już po raz szósty.
Punktem wyjściowym gry "W labiryncie umysłu H.S." jest fakt historyczny – w lipcu 1896 r. pisarz spędził jeden dzień w Budapeszcie, jadąc nad Adriatyk. „Gra się zaczyna od tego, że osoba, która po latach trafia w miejsce, gdzie pisarz zanocował, znajduje tajemne drzwi, jakimi można wejść do umysłu Henryka Sienkiewicza” – powiedziała Takacs.
W trakcie gry uczestnicy będą mogli zmienić coś w powieści Sienkiewicza lub dowiedzieć się czegoś nowego o bohaterach. W ośmiu miejscach w centrum Budapesztu, reprezentujących różne utwory pisarza, będą mieli do wykonania zadania.
W grze bierze udział 11 zespołów liczących od 2 do 4 osób – w sumie około 40 Polaków i Węgrów.
„Jedno z zadań odnosi się do momentu w +Ogniem i Mieczem+, kiedy Zagłoba w przebraniu ucieka z Heleną przed rozbójnikami. Będzie się trzeba przebrać za Zagłobę i Helenę, ale nie tak, jak w powieści - Zagłoba uciekał jako stary dziad, a Helena jako pacholę – tylko np. za konia i giermka” – powiedziała Takacs.
Inne zadania to np. strzelanie z łuku, przechodzenie ukrytym tunelem czy ratowanie słonia. Uczestnicy będą też mieli szansę uratować Podbipiętę od śmierci pod Zbarażem.
W ramach weekendu poświęconego Sienkiewiczowi w sobotę w siedzibie Polonii Novej została otwarta wystawa “Sienkiewiczowska powieść w światowym komiksie”, prezentująca takie ciekawe wydania jak „Quo vadis” po filipińsku.
Rozstrzygnięto też konkurs amatorski na powiązany z Sienkiewiczem i jego twórczością film nie dłuższy niż 3 min. Było wreszcie w ramach akcji narodowego czytania Sienkiewicza czytanie „Quo Vadis” z udziałem m.in. wicedyrektora Instytutu Polskiego w Budapeszcie Jarosława Bajaczyka, członków Polonii oraz Węgrów znających polski.
Istniejące od 2006 r. Stowarzyszenie Kulturalne Polonia Nova zrzesza osoby zainteresowane działalnością na rzecz promocji kultury i nauki polskiej na Węgrzech i w innych krajach Europy.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ mc/