Nowa strzecha na zabytkowych budynkach zagrody z Bukowskiej Woli i chałupy z Rokitna oraz wyremontowany dach dworu z Suchedniowa w skansenie w Tokarni - to efekt projektu zrealizowanego przez Muzeum Wsi Kieleckiej, przy wsparciu resorty kultury.
Jak poinformowała w piątek PAP rzeczniczka muzeum Beata Ryń, realizowany przez dwa lata projekt kosztował 200 tys. zł. 160 tys. zł pochodziło z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a pozostałe fundusze – z budżetu muzeum.
W ramach przedsięwzięcia, udało się wyremontować i zakonserwować 650 metrów kw. gontowego dachu jednego z najbardziej atrakcyjnych zabytków Parku Etnograficznego w Tokarni - dworu z Suchedniowa. Wymieniono też strzechę na budynkach w zagrodzie z Bukowskiej Woli – chałupie, stodole, wozowni i oborze oraz na chałupie z Rokitna.
„To była bardzo ważna inwestycja dlatego, że są to drogie projekty. Dach dworu z Suchedniowa był już w bardzo złym stanie i tak naprawdę, to na co było stać muzeum, to łatanie na nim dziur, by zabezpieczyć zabytkowe wnętrza - niedawno posadowione piece i unikatowe podłogi. Były zagrożone nie tylko ekspozycje, ale również sam obiekt” – opisywała Ryń. Dodała, że podczas remontu dachu, budynek był dostępny dla zwiedzających.
Dzięki dofinansowaniu, w suchedniowskim dworze udało się odtworzyć unikatowy dach naczółkowy, pokryty podwójną warstwą jodłowego gontu i zrekonstruować dwupołaciowy daszek ganku przed wejściem głównym.
Dwór jest „perłą” skansenu. Tam powstawały kadry do różnych produkcji filmowych min. „Ślubów panieńskich” w reżyserii Filipa Bajona, obywały się także rekonstrukcje historyczne.
Inwestycji towarzyszyły bezpłatne lekcje i warsztaty muzealne dla uczniów szkół podstawowych, podczas których dzieci poznawały pracę cieśli, gonciarza i dekarza.
„Dzieci mogły spotkać się z przedstawicielami ginących rzemiosł, porozmawiać z nimi, obserwować ich przy pracy, a także samemu wykonać pracę na urządzeniach dawnej wykorzystywanych do tworzenia dachów. Chcieliśmy pokazać, jakie to było trudne i wymagające wielkich umiejętności zajęcie” – podkreśliła Ryń.
Podczas zajęć młodzi ludzie mogli się m. in. poznać sposoby układania słomianych dachów oraz dowiedzieć się o ich funkcjonalności. Jak opisywała Ryń, takie dachy bardzo dobrze trzymały zimą ciepło, a latem wentylowały pomieszczenia.
Park Etnograficzny w Tokarni jest położony w gminie Chęciny przy drodze krajowej nr 7 Warszawa-Kraków. Zajmuje obszar około 65 hektarów. Znajduje się tam kilkadziesiąt przeniesionych z regionu świętokrzyskiego obiektów, m.in.: dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej, wiatrak z Dębna, spichlerz ze Złotej, kuźnia, liczne zagrody i chałupy. Wszystkie obiekty są wyposażone w typowe meble i narzędzia codziennego użytku, a wnętrza udostępniono do zwiedzania.
Muzeum Wsi Kieleckiej rozpoczęło działalność w 1977 r. W jego skład, poza skansenem, wchodzą: Dworek Laszczyków w Kielcach, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz pojedyncze obiekty w Bodzentynie i Szwarszowicach. (PAP)
ban/ agz/