Tereny dawnych poligonów atomowych, weterani minionych wojen, dramat współczesnych uchodźców to tematy zdjęć wykonanych przez artystów fotografików z kolektywu Sputnik, prezentowanych od piątku na wystawie w Zamku Ujazdowskim.
Biurko, lustro i martwy ptak to – zdaniem kuratora wystawy Pawła Szypulskiego - zdjęcie klucz do podróży fotograficznej po terenach dawnego Związku Radzieckiego, terytoriach niedokończonych przemian, w którą zabierają widzów fotografowie międzynarodowego kolektywu Sputnik Photos.
W ciągu ośmiu lat (2008-2016), fotografowie z międzynarodowego kolektywu Sputnik Photos pracowali w byłych republikach ZSRR. Powstało, liczące kilka tysięcy fotografii archiwum (Lost Territories Archive L.T.A.), które stało się podstawą dla wystaw, książek oraz instalacji.
Obecna prezentacja w Centrum Sztuki Współczesnej to pierwsza z cyklu wystaw, które powstaną w ramach projektu „Stracone terytoria”. Biorą w niej udział artyści fotograficy: Andrei Balco, Jan Brykczyński, Andrei Liankevich, Michał Łuczak, Rafał Milach, Agnieszka Rayss, Adam Pańczuk.
Wystawa prezentuje ona spojrzenie na tereny byłego Związku Radzieckiego jako przestrzeni niedokończonej przemiany, w której wciąż jeszcze rodzą się nowe oblicza społecznej, politycznej i ekonomicznej organizacji.
„Zdegradowane krajobrazy poligonów atomowych i kopalni uranu mieszają się tu ze świadectwami samoorganizacji ludzi, którzy na gruzach wczorajszego imperium budują nową codzienność - uważa Szypulski. - Weterani minionych wojen sąsiadują z uchodźcami ze stref obecnych konfliktów. Granice coraz bardziej przesuwających się w stronę zachodu krajów bałtyckich, zderzone są z monumentalną architekturą współczesnej despotii, która m.in. w Azerbejdżanie powoli odtwarza znany sprzed lat kult jednostki. Na wielu zdjęciach przedstawione zostały złożone i często brutalne oblicza transformacji” – dodaje kurator.
Wystawie towarzyszą wydawnictwa, m.in.: antysłownik terminów przed- i po-transformacyjnych związanych ze Związkiem Radzieckim, przygotowany przez kilkudziesięciu autorów z całego świata, wśród nich są: pisarze, historycy, dziennikarze, naukowcy, kuratorzy, artyści i politolodzy.
Sputnik Photos jest międzynarodowym kolektywem założonym w 2006 roku przez fotografów z Europy Środkowo-Wschodniej. Doświadczenie transformacji regionu, z którego pochodzą, stało się pretekstem do wspólnego komentowania zachodzących w nim procesów społecznych, politycznych i kulturowych. Posługując się fotografią, filmem i książką fotograficzną, kolektyw od ponad dekady buduje zapis transformacji obszaru byłego bloku wschodniego.
Organizatorem wystawy jest Sputnik Photos, a współorganizatorem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Projekt i wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wystawa „Stracone terytoria. OSAD.” kolektywu Sputnik Photos w CSW Zamku Ujazdowskim będzie czynna do 5 lutego 2017Więcej informacji na www.csw.art.pl (PAP)
abe/ agz/