Pieśni z okresu średniowiecza, a także te śpiewane w trakcie konfederacji, powstań narodowych, obu wojen światowych oraz utwory harcerskie usłyszy publiczność VIII Koncertu Niepodległości "Młode Wilki", który odbędzie się w piątek wieczorem w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Tegoroczna edycja wydarzenia, jak mówią organizatorzy, będzie poświęcona pamięci młodzieży walczącej o niepodległość Rzeczypospolitej. Inspiracją tytułu - "Młode Wilki" - są słowa "Obławy" Jacka Kaczmarskiego. Utwór barda Solidarności, który usłyszymy na koniec, jest - jak podkreśliła w rozmowie z PAP Aleksandra Turkiewicz, dyrektorka muzyczna wydarzenia - "niesamowitą opowieścią i metaforą opowiadającą o walce, ucieczce, niebezpieczeństwach w życiu młodych ludzi".
"Opowieść o młodzieży zaczniemy w czasach zamierzchłych, bo w okresie wczesnego średniowiecza - legendą o oblężeniu Głogowa przez wojska niemieckie w 1109 r. i poświęceniu dzieci głogowskich w obronie ojczyzny" - zapowiedział współtwórca koncertu Jacek "Wiejski" Górski.
"Z tego okresu pochodzi niezwykła pieśń, która zostanie zaprezentowana na koncercie. Publiczność usłyszy +Pisces salsos et foetentes apportabant alii+, czyli tzw. pieśń wojów Krzywoustego z XI w. Zaśpiewamy ją po łacinie, bo uważamy, że korzystanie z polskiego tłumaczenia nie ma najmniejszego sensu - jedenastowieczna polszczyzna nie ma nic wspólnego ze współczesną. Tłumaczenie byłoby więc zafałszowaniem" - wyjaśnił.
Artyści zaprezentują także utwory z okresów przedpowstaniowych, ale i powstania listopadowego i styczniowego, a także pieśni o Orlętach - "nie tylko lwowskich, ale też płockich (1920) i grodzieńskich (1939). Opowiedzą o ruchach skautowych i harcerskich, organizacjach Strzelec i Szare Szeregi".
Narracja koncertu będzie poprowadzona aż do okresu powojennego, przez PRL, kiedy to - o czym, jak podkreślił Górski, "często zapominamy" - na przełomie lat 40. i 50. działało ponad tysiąc podziemnych organizacji młodzieżowych, z "którymi bardzo brutalnie rozprawiła się władza ludowa, sięgając po najokrutniejszy aparat terroru, jakim dysponowała".
Usłyszymy także hybrydową, reggae-punkową aranżację "Pieśń więzienną Filaretów" oraz m.in. "Hej! Hej Ułani!" - jako balladę rockową.
Pierwszy raz w tym roku, po wieloletniej przerwie, publiczność będzie mogła usłyszeć chór III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej Szachraj. Zespół zaśpiewa - jak powiedziała PAP Turkiewicz - kilka piosenek, w tym hymn harcerski "Wszystko co nasze" oraz "Orlątko" i "Warszawskie dzieci".
Chór zaśpiewa także, z całym składem Koncertu Niepodległości, pochodzącą z XII w. pieśń wojów. "Zaśpiewamy ją, wraz z dziećmi, po łacinie" - zapowiedziała Turkiewicz.
"Nową rzeczą, nowym klimatem w Koncercie Niepodległości będzie An On Bast, królowa polskiego tech-house'u, która wykona dwie skomponowane przez siebie kompozycje" - dodała.
"An On Bast będzie na żywo, na scenie, miksować i samplować naszych artystów. Powstaną dzięki temu hybrydowe kompozycje, jakich jeszcze nie było" - zapowiedział Górski. "Muzyka hybrydowa to styl, który łączy muzykę źródeł - pieśni patriotyczne, ludowe - i współczesność, dzięki aranżacjom, które sięgają po aktualny język muzyczny: jazz, rock, muzykę elektroniczną itd." - dodał.
Łącznie, jak podaje organizator, na scenie pojawi się ponad 30 muzyków, którzy wykonają także "Hymn do miłości ojczyzny", "Marsz strzelców", "Lullaby of Birdland" oraz pieśń Konfederatów Barskich "Odważny Polak na Marsowym Polu".
VIII Koncert Niepodległości odbędzie się w piątek w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, wejściówki można pobrać na stronie www.koncertniepodleglosci.pl albo na profilu wydarzenia na Facebooku. Liczba miejsc jest ograniczona.
Honorowym Patronatem objął wydarzenie prezydent RP Andrzej Duda.(PAP)
oma/ pat/