Pogrzeb szczątków 27 żołnierzy i oficerów poległych w walkach pod Lwowem we wrześniu 1939 roku odbędzie się w piątek w Mościskach w obwodzie lwowskim. Weźmie w nim udział m.in. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
"Po 77 latach Rzeczpospolita Polska odda hołd swoim bohaterom. Po raz pierwszy minister obrony narodowej, minister konstytucyjny RP pożegna żołnierzy, którzy oddali życie w walce z Niemcami i Sowietami w okolicach Lwowa" – powiedział PAP poseł PiS Michał Dworczyk.
Poseł związany jest z fundacją Wolność i Demokracja, która wraz z harcerzami polskimi na Ukrainie i Konsulatem Generalnym RP we Lwowie od kilku lat prowadzi poszukiwania poległych.
"W ubiegłym roku na cmentarzu w Mościskach pochowano 111 żołnierzy i oficerów znalezionych na pobojowiskach pod Lwowem. Spośród nich udało się zidentyfikować tylko kilkanaście osób i odnaleźć trzy rodziny ekshumowanych. W tym roku pochowamy 25 żołnierzy i dwóch oficerów z grupy operacyjnej gen. (Kazimierza) Sosnkowskiego, w tym 49 huculskiego pułku strzelców" – zaznaczył Dworczyk.
Dodał, że w Mościskach będzie największy na Ukrainie cmentarz żołnierzy poległych w 1939 roku. "Docelowo będzie tam spoczywało pół tysiąca żołnierzy" – zauważył poseł.
Przypomniał, że w walkach pod Lwowem zginęło 1,5 tys. żołnierzy. "To jest wielkie zaniedbanie państwa polskiego, że do tej pory nic się w tej sprawie nie działo. Jest to ostatnie nieuporządkowane, nieprzebadane pobojowisko kampanii wrześniowej" – podkreślił.
Dworczyk zwrócił uwagę, wielu poległych żołnierzy nadal spoczywa w nieoznaczonych grobach w lasach, na łąkach, miedzach. Miejsc ich pochówków poszukują wolontariusze, m.in. studenci i harcerze. "Jeżdżą po wsiach, zbierają informacje, a potem z archeologami ukraińskimi prowadzą badania i pomagają w ekshumacjach żołnierzy" – mówił Dworczyk.
W uroczystościach pogrzebowych obok ministra Macierewicza weźmie udział wiceminister obrony Ukrainy, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz delegacja 22 batalionu strzelców górskich z Kłodzka na Dolnym Śląsku. Batalion przejął tradycje 49 pułku strzelców huculskich.
Walki w okolicach Lwowa trwały od 12 do 22 września 1939 roku. Ich celem była obrona miasta przed wojskami niemieckimi, a od 17 września także sowieckimi.(PAP)
kyc/tgo/pat