Kultowe utwory z lat 80. ubiegłego stulecia w aranżacjach znanych polskich artystów zabrzmią w sobotę podczas koncertu "Pamiętamy", zorganizowanego w ramach obchodów 35. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek – największej tragedii stanu wojennego.
W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach wykonają je m.in. Ania Rusowicz, Mesajah, Sebastian Riedel i Cree, Paweł Kukiz, Dariusz "Maleo" Malejonek, Jan Trebunia-Tutka, Bas Tajpan i Tadeusz Polkowski.
W piątek przypada 35. rocznica krwawej pacyfikacji kopalni Wujek, w wyniku której od milicyjnych kul zginęło dziewięciu górników, a ponad 20 zostało rannych. Oprócz oficjalnych obchodów zaplanowano wiele wydarzeń m.in. również o charakterze kulturalnym.
Jednym z nich jest składający się z dwóch części sobotni koncert.
"Pierwsza ma przypomnieć wydarzenia sprzed 35 lat - początki Solidarności, nadzieję, że coś się zacznie zmieniać, że nam się zacznie lepiej żyć, a potem to nieszczęście stanu wojennego i wszystko to, co się wydarzyło na kopalni Wujek" – powiedział przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek w Katowicach Poległych 16 grudnia 1981 r. Krzysztof Pluszczyk.
We współczesnych aranżacjach zabrzmią tu kultowe w większości pochodzące z tamtego okresu m.in. "Mury" i "Wróżba" Jacka Kaczmarskiego czy "Sen o Victorii" zespołu Dżem. Ponadto w aranżacjach hip-hopowych wykorzystane zostaną oryginalne nagrania dźwiękowe z okresu stanu wojennego, w tym nagrania z pacyfikacji Wujka. Muzyce towarzyszyć będą wizualizacje i animacje.
Ten fragment wydarzenia ma być transmitowany w telewizji publicznej.
Z kolei w drugiej części koncertu artyści zaprezentują swój własny repertuar – od reggae, przez rock aż po hip-hop. "Chodzi o to, żebyśmy się cieszyli tą wolnością, za którą ci górnicy zginęli" – dodał Pluszczyk.
Również w sobotę w Teatrze Śląskim odbędzie się premiera widowiska muzycznego "Wujek 81. Czarna Ballada".
Główne uroczystości upamiętniające tragedię odbędą się w piątek – w rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek. Wczesnym popołudniem pod pomnik przy kopalni dotrą uczestnicy młodzieżowego biegu. "W tym roku będzie ponad 400 uczestników z 40 szkół z naszego województwa" – mówił Pluszczyk.
Oficjalne uroczystości rozpoczną się popołudniową mszą św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w katowickiej dzielnicy Brynów. Po niej uczestnicy pochodem przejdą pod pobliską kopalnię "Wujek". Udział w nich zapowiedział prezydent Andrzej Duda.
Na wieczór zaplanowano koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Jerzego Maksymiuka. Na scenie pojawią się także: Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Chór Filharmonii Śląskiej oraz sopranistka Iwona Hossa.
W repertuarze znalazły się utwory o charakterze elegijnym, żałobnym, skłaniającym do refleksji. Muzycy wykonają bowiem: "Marsz żałobny" z III Symfonii "Eroica" Ludwiga van Beethovena, "Ad Matrem" op. 29 na sopran, chór mieszany i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego, "Lacrimosę" z "Polskiego Requiem" Krzysztofa Pendereckiego oraz "Exodus" Wojciecha Kilara.
Obchody organizują: Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek w Katowicach Poległych 16 grudnia 1981 r., Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, śląsko-dąbrowska "Solidarność", Instytut Pamięci Narodowej. Włączyli się także m.in. miasto Katowice, samorząd woj. śląskiego oraz Tauron Polska Energia i PGNiG. (PAP)
akp/pat/