22.10.2010. Warszawa (PAP) - Cele Federacji Rodzin Katyńskich są niezmienne - upamiętnienie ofiar mordu; choć wiele już zostało zrobione, ciągle jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia - uważa nowo wybrana prezes Federacji Izabella Sariusz-Skąpska. W środę i czwartek odbyło się w Warszawie V Walne Zebranie Delegatów Federacji Rodzin Katyńskich. Zgromadzeni dokonali m.in. wyboru nowych władz Federacji: przewodniczącym Rady został Marcin Buethner-Zawadzki, a prezesem Izabella Sariusz-Skąpska.
"Nasze cele mamy wyznaczone jasno, określone w statucie, one się nie zmieniają. Ulegają one tylko nieznacznie modyfikacjom w zależności od doraźnych działań. Podstawowy cel, czyli dochodzenie do pełnej prawdy o Katyniu, może wydawać się bardzo ogólnie sformułowany, ale ciągle jest on aktualny" - powiedziała Sariusz-Skąpska w rozmowie z PAP.
"W pierwszym statucie - poszczególne Rodziny Katyńskie i Federacja - mieliśmy wpisaną kwestię upamiętnienia mordu. Po 2000 r. sytuacja uległa o tyle zmianie, że są trzy cmentarze wojenne: w Katyniu, Charkowie i Miednoje, ale nadal brakuje 7 tys. nazwisk osób, które są w ogólnej liczbie ofiar przeznaczonych do wymordowania rozkazem z 5 marca 1940 r. One dalej wymagają upamiętnienia" - zaznaczyła.
Jak mówiła, przed Federacją stoją też nie mniej ważne cele doraźne, związane m.in. z Muzeum Katyńskim. "Trwają bardzo intensywne prace nad nową koncepcją Muzeum" - powiedziała. "Śledzimy to z nadzieją, że będzie to nowoczesne muzeum" - dodała.
Izabella Sariusz-Skąpska z wykształcenia jest filologiem polskim, doktorat - jeszcze przed 1989 r. - pisała na temat literatury łagrowej. Z Federacją Rodzin Katyńskich związana jest od wielu lat, przez ostatnie 14 lat pełniła funkcję sekretarza Rady Federacji. Jej dziadek - Bolesław Skąpski, który przed wojną był prokuratorem w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie - został zamordowany w Katyniu. "W tej tematyce tkwię na wiele sposobów: i rodzinnie, i naukowo" - zaznaczyła.
"Wybór mojej osoby na prezesa Federacji to sygnał dla reszty pokolenia wnuków, że muszą zacząć zastępować ojców i matki (...) Starsze pokolenie odchodzi, ma coraz mniej sił" - powiedziała Sariusz-Skąpska. Dodała, że we władzach Federacji zaczęła następować wymiana pokoleń - w nowo wybranych: radzie i zarządzie Federacji jest więcej osób z pokolenia wnuków ofiar.
Federacja Rodzin Katyńskich to organizacja pozarządowa (zarejestrowana w 1992 r.), skupiająca kilkadziesiąt działających w kraju stowarzyszeń Rodzin Katyńskich. Celem działalności Federacji Rodzin Katyńskich jest m.in. ustalenie możliwie najdokładniejszej listy ofiar zbrodni katyńskiej i upamiętnienie ofiar zbrodni. Federacja była także organizatorem pierwszej ogólnopolskiej pielgrzymki rodzin ofiar mordu do Katynia. (PAP)
dsr/ abe/ mow/