Cykl koncertów pt. "Wydawcy", prezentujących stan współczesnej muzyki eksperymentalnej i niezależne wytwórnie płytowe, organizuje Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Pierwszy koncert odbędzie się w sobotę 21 stycznia w Laboratorium CSW.
"Projekt Wydawcy przedstawia i dokumentuje zjawiska i postawy twórcze wpływające na stan polskiej muzyki eksperymentalnej. Na roczny cykl składa się siedem koncertowych wieczorów, każdy dedykowany prezentacji jednej wytwórni, zasłużonej dla polskiej sceny niezależnej. Podczas koncertów wystąpią artyści polscy i zagraniczni związani z danym wydawcą. Występy będą rejestrowane na żywo i sukcesywnie wydawane na kasetach magnetofonowych" - informują organizatorzy wydarzenia z CSW.
"Polska scena niezależna jest zjawiskiem niezwykle dynamicznie się rozwijającym, czego przykładem mogą być pierwsze miejsca w rankingach, jakie zajmowały płyty wytwórni niezależnych" - powiedział PAP kurator projektu Andrzej Załęski.
"Mam nadzieję, że tych koncertów w tym roku będzie więcej, może jedenaście, zależy to od dofinansowania, o które się staraliśmy" - dodał.
Według Załęskiego duże wytwórnie fonograficzne nie zagrażają tym niezależnym.
"Polska scena niezależna jest zjawiskiem niezwykle dynamicznie się rozwijającym, czego przykładem mogą być pierwsze miejsca w rankingach, jakie zajmowały płyty wytwórni niezależnych" - powiedział PAP kurator projektu Andrzej Załęski.
"Komercja komercją - ona, wspierana przez duży kapitał, zawsze będzie. Ale cechą wyróżniającą wytwórnie niezależne jest wspólnotowość" - podkreślił kurator. "To jest niezwykła sprawa, ci wszyscy ludzie, którzy się zajmują wydawaniem płyt, robią to z zamiłowania: biorą kredyty, pracują na kilku etatach, aby po godzinach zajmować się nagraniami, opracowaniem okładek, wysyłaniem płyt w świat. Trzeba zaznaczyć, że polskie niezależne wydawnictwa płytowe są dostrzegane na świecie, ukazują się ich recenzje w najważniejszych pismach muzycznych. Niezależni wytwórcy to absolutnie demokratyczna sieć, funkcjonująca poza korporacyjnymi systemami" - wyjaśnił Załęski.
Podczas pierwszego koncertu wystąpią formacje związane z wytwórnią muzyczną Triangle Records, czyli Neutral, Arv and Miljo, Umpio, Torba oraz Maaaa.
Neutral, grupa ze Szwecji wykorzystuje w swojej muzyce przesterowane gitary, taśmy magnetofonowe, łącząc elementy noise, rocka oraz muzyki eksperymentalnej. Neutral to duet, w którego skład wchodzą: Dan Johansson oraz Sofie Herner. Duet występował m.in. na festiwalu KRAAK oraz Noise Fest (Belgia), iDEAL (Szwecja), a także Lausanne Underground Film and Music Festival (Szwajcaria).
Ze Szwecji pochodzi też Arv and Miljo. Jest to solowy projekt Matthiasa Anderssona - szwedzkiego artysty muzyki noise - zbudowany na kanwie nagrań terenowych i minimalistycznej elektroniki.
Kolejny występ sobotniego wieczoru to Umpio czyli Pentti Dassum, eksperymentujący muzyk fiński. Jego twórczość bazuje na wzmocnionym brzmieniu złomu, przesterowanej elektroniki i autystycznej kontemplacji. Projekt powstał w 2006 r., kiedy to Pentti zbudował swój pierwszy mikrofon kontaktowy.
W osobnym secie zaprezentuje się włosko-niemiecka Torba - projekt muzyczny Mauro Diciocia, włoskiego artysty, który na stałe mieszka w Berlinie. Swoje kompozycje buduje z szumów, trzasków, surowych, wzmocnionych dźwięków obiektów, manipulacji taśmami i nagrań terenowych. Charakterystyczne brzmienie można usłyszeć na ostatnim albumie wykonawcy Sqort wydanym w 2016 r.
Najpewniej w finale wystąpi polsko-rosyjska formacja Maaaa. Gra współczesną muzykę konkretną, opartą na zniszczonych pętlach taśmowych, wzmocnionych dźwiękach obiektów fizycznych oraz nagraniach terenowych. Projekt funkcjonuje na scenie muzyki noise od ponad dekady. Jego twórcą jest Sergei Hanolainen. Na początku działalności projekt był punkowym kolektywem. Obecnie jest to przedsięwzięcie solowe.
Sobotni koncert poprzedzą prezentacje niezależnych wydawców, m.in: BDTA / Mik Musik, Bołt Records, DUNNO Recordings, dym, Gusstaff Records, Glissando, In Crudo, Jasień, Kosmodrone, MonotypeRec., Pionierska Records, Pointless Geometry, Plaża Zachodnia, Triangle Records, too many fireworks, Saamleng, Złe Litery.
Koncert z cyklu "Wydawcy" odbędzie się w sobotę 21 stycznia w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. (PAP)
abe/pat/