Wystawy, projekcje filmów i spektakle, a także koncert galowy z polską premierą oratorium "I believe" zaplanowano na łódzkie VII Dni Pamięci, które odbędą się w dniach 27-31 stycznia w trakcie obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
"Dni Pamięci to projekt, który powstał siedem lat temu we współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Wspólnie z teatrem postanowiliśmy zorganizować łódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Wszystko zaczęło się od spektaklu, który m.in. opowiadał historię mieszkańców łódzkiego getta" - opowiadała PAP koordynatorka Dni Pamięci Magdalena Majsterkiewicz-Orzeszko.
Inicjatywa w ciągu siedmiu lat rozrosła się do dość dużej, pięciodniowej imprezy. "Od pierwszej edycji pragniemy w jej ramach pokazywać łodzianom historię i kulturę polskich Żydów, dzieje ich miasta. Ale również mówimy o innych ważnych terenach, czyli o Auschwitz, o Warszawie, o tym co się działo w Polsce podczas II wojny jeśli chodzi o Holokaust i społeczność żydowską" - podkreśliła.
"Naszym celem było by jak najbardziej wyjść do mieszkańców Łodzi z opowiadaniem o kulturze i sztuce Żydów, które są nieodłączną częścią naszej kultury. Od początku impreza jest także organizowana w partnerstwie z Muzeum Auschwitz-Birkenau" - mówiła Majsterkiewicz-Orzeszko.
Dni Pamięci rozpoczną się 27 stycznia złożeniem wieńców na stacji Radegast, skąd wywożono Żydów z łódzkiego getta do obozów zagłady. Później w Muzeum Tradycji Niepodległościowych otwarta zostanie wystawa "Żydzi w Wojsku Polskim" po czym nastąpi uroczysta inauguracja VII Dni Pamięci w Teatrze im. Stefana Jaracza.
28 stycznia w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbędzie się otwarcie wystawy "Świat utracony"; projekcja filmu "W poszukiwaniu zaginionego krajobrazu" i spotkanie z reżyserem Leo Kantorem oraz spektakl muzyczno-literacki "Opowieści z nocy" w wykonaniu Teatru NN z Lublina.
Na kolejny dzień zaplanowano spektakl teatralny dla dzieci "Opowieść o Golemie" w wykonaniu grupy teatralnej "Zaplecze" na Małej Scenie Teatru im. Stefana Jaracza. Później w Muzeum Miasta Łodzi odbędzie się wykład Anny Łagodzińskiej "Tożsamość żydowska w twórczości braci Hirszenbergów" towarzyszący wystawie "Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej".
W dalszym programie znalazło się oprowadzanie po wystawie "Atlas Nowoczesności" w Muzeum Sztuki oraz spektakl słowno-muzyczny "Pieśń o zamordowanym narodzie" na Małej Scenie Teatru im. Jaracza prezentujący wiersze z okresu wojny i wspomnienia ocalałych z Holokaustu.
Czwartego dnia na Małej Scenie Teatru im. Jaracza będzie miała miejsce projekcja filmu pt. "Festiwal ŻYDOWSKIE MOTYWY prezentuje...". Następnie na Dużej Scenie teatru zostanie zaprezentowany spektakl "Irena Sendler – Sprawiedliwa".
30 stycznia organizowany jest też specjalny pakiet edukacyjny dla szkół oraz grup zorganizowanych. "To bardzo istotny element. Zaprosiliśmy tu do współpracy Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Sztuki w Manufakturze, które ma wystawę +Atlas nowoczesności+ prezentującą liczne dzieła autorstwa żydowskich twórców. Innym ważnym elementem jest warsztat historyczno-muzyczny dla młodzieży towarzyszący Oratorium +I believe+" - dodała koordynatorka projektu.
31 stycznia zaplanowano spotkanie młodzieży z ambasador Izraela w Polsce Anną Azari. Wieczorem odbędzie się koncert galowy VII Dni Pamięci w Teatrze Wielkim z polską premierą utworu "I believe. A Holocaust oratorio for today" w wykonaniu stuosobowego chóru ze Stuttgartu przy akompaniamencie Orkiestry Teatru Wielkiego we współpracy z teatralnym chórem dziecięcym.
Oratorium "I believe" to utwór symfoniczny na orkiestrę, chór dorosłych i dziecięcy oraz grupę solistów napisany w języku angielskim w 2010 r. przez Kanadyjczyka Zane Zalisa. Opisuje on w 12 częściach dzieje Holocaustu od wydarzeń Nocy Kryształowej przez próby ucieczki Żydów z Europy, obozy zagłady, marsze śmierci, po wyzwolenie obozów i życie po wojnie.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odebrać w kasie Teatru Wielkiego.
VII Dni Pamięci zostały objęte patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. Patronem medialnym jest Polska Agencja Prasowa.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 r. Liczbę Żydów zamordowanych przez Niemców i ich sojuszników w czasie II wojny ocenia się łącznie na ok. 6 mln, z czego prawie 3 mln ofiar stanowili polscy Żydzi. (PAP)
akn/ pat/