Do przeglądu pozostały jeszcze 4 273 jednostki archiwalne; największy zbiór jest w dyspozycji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - poinformowała szefowa Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej dr Marzena Kruk.
Jak podkreśliła, "sytuacja jest dynamiczna; codziennie do Instytutu wpływają nowe informacje o dokonanym przeglądzie".
Kruk przypominała, że to nowelizacja ustawy o IPN z 29 kwietnia 2016 r. nakazała dokonanie przeglądu i likwidację tzw. zbioru zastrzeżonego. "Zgodnie z procedurą, zawartą w tej ustawie, służby mają rok (do 15 czerwca br.) na dokonanie przeglądu i zgłoszenie do prezesa IPN wniosków o nadanie materiałom tam się znajdującym klauzuli tajności. To jednak prezes IPN będzie ostatecznie decydował o tym, czy te materiały zostaną opatrzone klauzulą" – mówiła.
"W latach 2006-2015 ze zbioru wyłączono 17 tys. 63 jednostki archiwalne (...) W 2006 r. zbiór ten liczył blisko 2 km. bieżące akt. W tym znajdowały się materiały ewidencyjne, kartoteki" - podała Kruk.
Jak powiedziała, w związku ze zmianą ustawy, służby dokonały przeglądu 14 tys. 176 jednostek archiwalnych (stan na 18 stycznia 2017 r.); do przeglądu pozostało 4 273 jednostki archiwalne z podziałem na służby, a największy zbiór dokumentów jest w dyspozycji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
"Wykaz materiałów zamieszczonych na stronie internetowej w dniu dzisiejszym to 6 467 rekordów. 2 950 jednostek archiwalnych pochodzi z tego nowego przeglądu. 3 516 jednostek - z decyzji prezesa, czyli ze starego trybu" - poinformowała szefowa Archiwum IPN.(PAP)
pj/ mow/ woj/