W wieku 90 lat w Warszawie zmarła Halina Najder, tłumaczka literatury pięknej, uczestniczka powstania warszawskiego.
Halina Najder z d. Paschalska urodziła się w 1926 roku w Warszawie. Naukę pobierała prywatnie w domu w Konstancinie, a egzaminy zdawała w liceum im. Emilii Plater w Warszawie.
W 1943 roku, w wieku 17 lat, Halina wstąpiła do harcerskiej organizacji wojskowej „Wigry”, włączonej w struktury Armii Krajowej. W Konstancinie uczyła języka polskiego i historii na tajnych kompletach. Podczas powstania warszawskiego była sanitariuszką i łączniczką ps. „Danoska”. 1 września 1944 roku wydostała się kanałami ze Starego Miasta.
Po wojnie rozpoczęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, jednak przerwał je wyjazd do Anglii z powodu obaw przed represjami. W Anglii przebywała ok. 20 lat. Do Polski powróciła ze swoim drugim mężem, Zdzisławem Najderem, historykiem literatury, światowej sławy znawcą twórczości Josepha Conrada, opozycjonistą w czasach PRL i dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w latach 1980-87.
Halina Najder tłumaczyła literaturę angielską – m.in. prozę Josepha Conrada. Przetłumaczyła też „Pokój z widokiem” Edwarda Morgana Forstera.
Zmarła 4 lutego 2017 r. (PAP)
aleb/