Fred Frith, brytyjski multiinstrumentalista, kompozytor i lider grup muzycznych, wystąpi w piątek 17 lutego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
„Fred Frith reprezentuje brytyjską awangardę, tak zwane brzmienie Canterbury, a także amerykańską, a ściślej nowojorską śródmiejską scenę jazzową" – powiedział PAP Mariusz Adamiak z Fundacji Jazzarium. – I choć za najważniejszy fragment w karierze 67-letniego muzyka uważa się współtworzenie słynnego zespołu Henry Cow, który istniał blisko trzydzieści lat – do roku 1998, to Frith nadal jest muzykiem aktywnym na światowej scenie” – zaznaczył Adamiak.
Jeremy Webster „Fred” Frith urodził się w 1949 r. w Wielkiej Brytanii. Jako pięciolatek grał już na skrzypcach, w wieku 13 lat rozpoczął naukę gry na gitarze. Jego pierwszym zespołem była szkolna grupa The Chaperones wykonująca utwory takich grup jak The Shadows i The Beatles. Szybko jednak Frith zainteresował się bluesem i muzyką etniczną z całego świata.
W 1968 r. Frith rozpoczął studia na uniwersytecie w Cambridge, gdzie zetknął się z ideami Johna Cage’a i Franka Zappy. Z zaprzyjaźnionym studentem Timem Hodgkinsonem, grającym na instrumentach klawiszowych i dętych, założył w 1968 r. zespół Roger Bacon, który grał w stylu „dada blues”. W październiku 1968 r. zmienili nazwę na Henry Cow. Zespół ten stał się główną grupą ówczesnej awangardy brytyjskiej i koncertował do 1978 r. z dorobkiem sześciu albumów.
W 1974 r. Frith wydał swój pierwszy solowy album Guitar Solos zawierający osiem całkowicie improwizowanych utworów wykonywanych na specjalnie przerobionych gitarach „na żywo”, bez żadnych późniejszych ingerencji technicznych w nagrania. Po wydaniu słynnych Guitar Solos współpracował m.in. z artystami takimi jak Han Bennink, Chris Cutler, Jean-Pierre Drouet, Evelyn Glennie, Ikue Mori, Louis Sclavis i John Zorn. Komponował również muzykę baletową i filmową. Obecnie wykłada w znanym centrum amerykańskiej muzyki eksperymentalnej – Wydziale Muzycznym Mills College w Oakland oraz w Musik Akademie w Bazylei. W Warszawie Fred Frith wystąpi z Amerykanami - basistą i kompozytorem Jasonem Hoopesem i perkusistą Jordanem Glennem.
Jason Hoopes grał w wielu zespołach rockowych, m.in. Jack O’The Clock, The Atomic Bomb Audition, Blade Runner II. Współpracuje też z tancerzami tańca współczesnego m.in. Molissą Fenley i Alyce Finwall. Jason uzyskał dyplomy z kompozycji i literatury na Mills College.
Jordan Glenn - perkusista i perkusjonista, kompozytor, dyrygent, bandleader i twórca wideo w 2003 roku - ukończył wydział jazzu na University of Oregon. Od 2006 r. mieszka w Kalifornii i od tego czasu współpracuje m.in. z Fredem Frithem i Oakland Active Orchestra. Stworzył również projekt Mindless Thing, we współpracy z free-jazzowym muzykiem i poetą Jimem Ryanem.
Organizatorami koncertu są Fundacja Jazzarium i Program 2 Polskiego Radia. (PAP)
abe/ mmi/