Szczątki 5 żołnierzy niemieckich oraz 1 żołnierza Armii Czerwonej odnaleziono podczas ekshumacji we wsi Brzeźno (Zachodniopomorskie) – poinformował PAP kierownik Zakładu Genetyki Sądowej PUM w Szczecinie dr Andrzej Ossowski. Polową mogiłę wskazał badaczom świadek.
„Grób polowy, w którym zostały odnalezione szczątki żołnierzy został wskazany dokładnie przez świadka, mimo że wokół nie było żadnych punktów charakterystycznych” - powiedział prowadzący badania w Brzeźnie dr Andrzej Ossowski. Jak dodał, poszukiwania miały dotyczyć trzech miejsc, ale z uwagi na niesprzyjające uwagi pogodowe badania były prowadzone tylko w jednej lokalizacji.
„Szczątki żołnierzy nie zachowały się w dobrym stanie. Odnaleźliśmy przy nich fragmenty umundurowania i obuwia oraz trzy znaki tożsamości, w tym jeden czytelny, co wskazywało, że mamy do czynienia z pochówkiem pięciu żołnierzy niemieckich” - wyjaśnił. Ossowski zaznaczył, że dzięki pracom archeologicznym badacze odkryli, że grób był w późniejszym czasie poszerzany by pochować żołnierza sowieckiego.
„Zarówno żołnierze niemieccy jak i czerwonoarmista zginęli w walce. Świadczą o tym obrażenia, które u nich zaobserwowaliśmy. Ofiary zginęły na początku 1945 r., kiedy w tym rejonie toczyły się walki w tzw. kotle świdwińskim” - podkreślił Ossowski. Według zeznań świadka, żołnierze niemieccy mieli zginąć w zasadzce. Ossowski dodał, że świadek czerpał swoją wiedzę z wypowiedzi dawnych mieszkańców Brzeźna.
Kierownik prac wyjaśnił, że identyfikacją szczątków zajmuje się strona niemiecka. „Prawdopodobnie na podstawie znaków tożsamości zostaną ustalone personalia żołnierzy. W przypadku żołnierza Armii Czerwonej sytuacja jest znacznie trudniejsza, ponieważ nie posiada on znaków tożsamości. Czasami udaje się zidentyfikować żołnierzy radzieckich na podstawie odznaczeń numerowanych” - powiedział Ossowski.
Szczątki zostaną przebadane przez naukowców z Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Niemieckich w Glinnej - Starym Czarnowie zostaną pochowani żołnierze niemieccy. Sowiecki żołnierz spocznie prawdopodobnie na cmentarzu w Chojnie. Miejsce pochówku wskaże Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.
Szczeciński Zakład Genetyki Sądowej podczas badań i ekshumacji w Brzeźnie współpracował z Fundacją „Pamięć” oraz z Niemieckim Ludowym Związkiem Opieki nad Grobami Niemieckimi.
Jak zaznaczył dr Andrzej Ossowski, ekshumacja dokonana w Brzeźnie, jest bardzo ważnym odkryciem wpisującym się w szereg badań dotyczących walk prowadzonych o Kołobrzeg w 1945 r. „Wielu żołnierzy niemieckich, którym udało się wydostać z kotła świdwińskiego, później walczyło w rejonie Kołobrzegu. Informacja o nich jest o tyle ważna, że może pomóc nam w wyjaśnieniu losów żołnierzy wojska polskiego, który uczestniczyli w walkach w tym samym miejscu i czasie. Każde takie znalezisko powoduje, że dowiadujemy się czegoś więcej. W tej chwili pracujemy wraz z Muzeum Oręża Polskiego nad opracowaniem dotyczącym walk toczących się wokół samego Kołobrzegu” - dodał. (PAP)
mzb/ pat/