Helena Kowalik została laureatką Nagrody Honorowej Stowarzyszenia Krajowy klub Reportażu za rok 2016 – poinformował we wtorek PAP prezes stowarzyszenia Marek Rymuszko. Nagrodę przyznano za całokształt dorobku w sferze literatury faktu.
Szczególnie doceniono wydawany sukcesywnie w ostatnich latach wieloksiąg dokumentujący głośne procesy sądowe.
Jak napisano w uzasadnieniu nagrody, Helena Kowalik jest autorką kilkunastu książek, w ogromnej większości zaliczanych do literatury faktu, w tym wydanych w okresie od 2010 do 2016 r. zbiorów reportaży sądowych: "Warszawa Kryminalna", "Warszawa Kryminalna II", "Hipokrates przed sądem" oraz "Miłość, zbrodnia, kara". Zbiory te, stanowiące rezultat długiego i wielowątkowego zbierania materiałów, dokumentują głośne procesy ostatnich lat.
"Budzący szacunek reporterski warsztat Heleny Kowalik w połączeniu z niepowszednią rzetelnością w dokumentowaniu spraw, jakie stały się z jej strony przedmiotem wnikliwej analizy społecznej, socjologicznej, psychologicznej oraz prawnej, pozwolił na powstanie unikatowych tomów, które stanowią trwały, ważny segment polskiego reportażu sądowego z wysokiej półki" – napisano w uzasadnieniu Nagrody, podpisanym przez prezesa stowarzyszenia Marka Rymuszkę.
W uzasadnieniu podkreślono także, że "na szczególne uznanie zasługuje przy tym odwaga w podejmowaniu przez Laureatkę piórem trudnych i niejednokrotnie kontrowersyjnych tematów, a także wykazywana przez nią w trakcie pełnienia obowiązków członka Rady Etyki Mediów". "Osobista uczciwość i zdolność Heleny Kowalik do obiektywnej oceny spraw, jakie musiała rozstrzygać, niejednokrotnie naraziły ją na konflikty, z procesami sądowymi włącznie" – stwierdzono w uzasadnieniu.
"Swoją Nagrodą honorujemy jedną z najważniejszych współcześnie, w naszym przekonaniu, polskich reportażystek" – napisali reportażyści.
Istniejące od 1996 r. Stowarzyszenie Krajowy Klub Reportażu przyznaje Nagrody Honorowe od 2003 r.
W poprzednich latach laureatami Nagrody Honorowej Stowarzyszenia zostali m.in. Magazyn Reporterów TVN UWAGA (2003), Barbara Włodarczyk TVP za cykl reportaży telewizyjnych "Szerokie tory" (2004); Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia (2005); Artur Domosławski za książkę "Kapuściński non fiction" (2010); Andrzej Fidyk za całokształt dorobku w dziedzinie filmu dokumentalnego i reportażu telewizyjnego (2011); Małgorzata Szejnert (2012); Mariusz Szczygieł (2013), Ewa Ewart (2014) i Wiesław Łuka (2016).
Anna Pasek (PAP)
hp/ agz/