Podpisanie porozumienia o współpracy między akademiami sztuk pięknych w Łodzi i Mińsku, intensyfikacja współpracy kulturalnej i gospodarczej – to tematy wizyty łódzkich samorządowców w Mińsku 25 lat od nawiązania współpracy partnerskiej między dwoma miastami.
"Spodziewamy się wielu dobrych efektów po zacieśnieniu współpracy przez akademie sztuk pięknych Łodzi i Mińska” – powiedział PAP wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski. Delegacja pod jego przewodnictwem przebywa z wizytą w białoruskiej stolicy w dniach 21-22 marca w związku z promocją kandydatury Łodzi na gospodarza międzynarodowej wystawy EXPO 2022, a także z okazji 25-lecia współpracy partnerskiej Łodzi i Mińska.
W środę łódzka Akademia Sztuk Pięknych i Białoruska Akademia Sztuk Pięknych w Mińsku podpiszą porozumienie o współpracy. Rektor łódzkiej uczelni prof. Jolanta Rudzka-Habisiak oceniła w rozmowie z PAP, że podpisanie umowy partnerskiej pozwoli nadać współpracy nowy wymiar. "My już mamy wiele kontaktów, ja sama mam w swojej pracowni studentki z Białorusi. Ale dobrze jest, kiedy taką umowę podpisują najwyższe władze uczelni" - powiedziała dodając, że taki krok wiele spraw reguluje, ułatwia. "Chcielibyśmy zorganizować wymianę studencką, określić jej warunki, ilość studentów, ale także rozmawiać o wymianie wystaw, wizytach profesorów" – dodała.
Rudzka-Habisiak podkreśliła, że już dzisiaj w łódzkiej uczelni studiują Białorusini, głównie posiadający Kartę Polaka, dzięki czemu nie muszą płacić za studia. "To bardzo rzetelni studenci ze świetnym warsztatem i dużym szacunkiem dla tradycji, klasyki" – oceniła. Dodała też, że programy wymiany umożliwiłyby przyjazd także tym studentom, którzy są ograniczeni przez kwestie finansowe.
"Obszar białoruskiej kultury, tak bardzo przenikającej się z polską, ale jednocześnie będącej kulturą Wschodu, jest dla nas bardzo interesujący. Nasza uczelnia jest awangardowa, biegniemy do przodu, chcemy otwierać nowe drzwi, a tutaj jest właśnie ten spokój, pokora wobec sztuki i świetny warsztat. Dobrze byłoby to połączyć i bardzo na to liczę" – powiedziała rektor. Dodała, że uczelnia "przygotowuje program płatnych studiów w języku angielskim i jej władze chcą się zorientować, czy to mogłoby być interesujące dla strony białoruskiej".
"Od 25 lat jesteśmy jako miasta partnerskie w sposób szczególny zaprzyjaźnieni, nasze kontakty są bardzo intensywne. W roku jubileuszowym planujemy szereg wspólnych przedsięwzięć" – powiedział wiceprezydent Piątkowski. W srebrną rocznicę do Łodzi przyjedzie m.in. jeden z mińskich teatrów, zaś Mińsk odwiedzi Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka, który pokaże sztukę "Kobro". „To nie przypadek, że akurat ta sztuka pojedzie do Mińska. Kobro była żoną i partnerką życiową Władysława Strzemińskiego, wybitnego artysty awangardowego, patrona łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, który urodził się w Mińsku" – przypomniał Piątkowski. Mińsk będzie również reprezentowany podczas Letniej Akademii Jazzu w Łodzi.
Ważnym elementem wizyty łódzkiej delegacji jest gospodarka, w misji gospodarczej towarzyszącej Piątkowskiemu jest kilkudziesięciu biznesmenów, a także samorządowcy. "Zaczęli od Mińska, ale myślą o współpracy z całą Białorusią. Odwiedzą m.in. Witebsk i Orszę, ich wizyta potrwa do piątku" – powiedział wiceprezydent Łodzi. Dodał, że jego zdaniem "Polacy i Białorusini są szczególnie predestynowani do tego, żeby robić wspólne interesy". "Świetnie się dogadują; są sobie bliscy kulturowo" – ocenił.
Gospodarcze aspekty współpracy partnerskiej będą również przedmiotem Forum Miast Partnerskich, które odbędzie się jesienią, na które Łódź zaprosiła przedstawicieli władz i biznesu z Mińska.
W promocji kandydatury Łodzi na gospodarza EXPO 2022 wspiera łódzkich samorządowców delegacja ministerstwa kultury, kierowana przez wiceministra Pawła Lewandowskiego.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ mars/