Złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod tablicą upamiętniającą likwidację obozu Romów i Sinti, utworzonego przez hitlerowców na terenie łódzkiego getta, uczczono w piątek w Łodzi 69. rocznicę likwidacji "obozu cygańskiego".
Na przełomie 1941 i 1942 roku Niemcy wymordowali ok. 5 tys. Romów, deportowanych z Austrii do Litzmannstadt Getto.
Uroczystości odbyły się w miejscu dawnego budynku kuźni przy ul. Wojska Polskiego, która była bramą wejściową do "obozu cygańskiego" w Litzmannstadt Getto. Kilka lat temu odsłonięto tam tablicę upamiętniającą likwidację obozu.
W piątkowych uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, środowisk romskich i łódzkiej gminy żydowskiej. Do Łodzi przyjechała również grupa z Austrii biorąca udział w projekcie integracji Romów w Europie oraz uczniowie ze SP nr 81 w Łodzi.
Po ich zakończeniu uczestnicy uroczystości zwiedzili w budynku kuźni wystawę "I skrzypce przestały grać...". Ekspozycja, która składa się z kilkudziesięciu zdjęć oraz niemieckich dokumentów z okresu II wojny światowej, opowiada o tragedii Romów i Sinti (grupa etniczna pokrewna Romom - PAP), którzy trafili do obozu utworzonego dla nich w Łodzi przez hitlerowców.
Obóz dla Romów i Sinti powstał w połowie września 1941 r na terenie Litzmannstadt Getto. Zamknięto w nim ponad 5 tys. Romów z Austrii. Obóz był odgrodzony od pozostałej części getta drutem kolczastym. Stłoczonych w pięciu kamienicach Romów pozbawiono jedzenia, ogrzewania i odpowiedniej ilości wody pitnej. Po miesiącu życia w takich warunkach wybuchła epidemia tyfusu, która dziesiątkowała Romów.
Zmarło wówczas lub zostało straconych ponad 700 osób. W styczniu 1942 władze niemieckie podjęły decyzję o likwidacji obozu, co dla Romów oznaczało śmierć. Od 5 do 12 stycznia 1942 roku 4300 mężczyzn, kobiet i dzieci wywieziono do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Tam zostali zagazowani w przystosowanych do masowych mordów samochodach.
Litzmannstadt Getto Niemcy utworzyli w lutym 1940 r. Było pierwszym gettem na ziemiach polskich włączonych do Rzeszy. Na obszarze 4 km kw., w najbardziej zaniedbanej części dzielnic Bałuty i Stare Miasto, zamknięto ponad 160 tys. osób. Łącznie przebywało tam ok. 220 tys. osób. W styczniu 1942 roku rozpoczęły się masowe deportacje Żydów z łódzkiego getta do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, później - do obozu Auschwitz-Birkenau. Całkowita likwidacja getta nastąpiła w sierpniu 1944 roku. Według różnych źródeł, z łódzkiego getta ocalało jedynie 7-13 tysięcy osób. (PAP)
jaw/ ls/