Pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio w sobotę w Toruniu odprawiona została msza dziękczynna z okazji 25-lecia diecezji toruńskiej. Wznosimy dziś do Boga wielkie Magnificat za wszelkie rzeczy, jakie uczynił diecezji - powiedział nuncjusz.
Abp Pennacchio na początku mszy podkreślił, że przed 25 laty biskup toruński Andrzej Suski zawierzył losy nowej diecezji Matce Bożej. Podkreślił, że główna patronka diecezji jest "wzorem pokory i wiary", "uczy nas kroczenia za Chrystusem".
"Dziś toruńska diecezja świętuje 25. rocznicę swego istnienia. Jak wiemy, została powołana przez Ojca Świętego Jana Pawła II bullą "Totus Tuus Polonaiae Populus+ z 25 marca 1992 r., jako jedna z 13 nowych diecezji. Była to największa reorganizacja struktur kościelnych w całej historii chrześcijaństwa w Polsce" - powiedział w homilii bp Suski, który ciągle jest ordynariuszem diecezji toruńskiej.
Przypomniał, że wówczas papież Jan Paweł II w okolicznościowym liście napisał, że jego decyzja ma na celu "pełniejsze dostosowanie misji Kościoła, czyli wszechstronnie pojętej ewangelizacji, do warunków i wymagań, jakie stawiają czasy, w których żyjemy i w których wypadnie żyć następnym pokoleniom na naszej ojczystej ziemi".
"Właśnie w tym celu, dla ewangelizacji i jednoczenia ludzi została również utworzenia nasza diecezja, nasz lokalny Kościół, w którym żyje i działa +jeden święty i apostolski Kościół powszechny+. Można zatem pytać, czy sprostaliśmy zadaniom w minionym ćwierćwieczu? Zapewne lepiej, bardziej obiektywnie ocenią to następne pokolenia z dłuższej perspektywy czasu. Ale już dzisiaj chcemy potwierdzić, że tym pokoleniom przekażemy nie tylko dorobek cywilizacji i kultury, lecz także skarb wiary chrześcijańskiej, jaki otrzymaliśmy od poprzednich pokoleń" - podkreślił biskup.
W czasie uroczystości biskup pomocniczy diecezji toruńskiej Józef Szamocki odczytał list, który z okazji jubileuszu do wiernych, w imieniu papieża Franciszka, skierował sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.
"Ojciec Święty ma nadzieję, że to ważne wydarzenie wzbudzi wśród wierzących i we wspólnotach parafialnych wierne przylgnięcie do Chrystusa i odnowi energię duchową, tak by nikt nie był pozbawiony światła i radości ewangelii. Jego Świątobliwość modli się o obfite wylanie na was darów Ducha Bożego, byście stali się uprzywilejowanymi świadkami czułości Boga. Prosi też o modlitwę, by wesprzeć jego posługę piotrową, równocześnie powierzając każdego niebieskiej opiece Matki Bożej z Częstochowy i św. Jana Pawła II" - napisał m.in. kard. Parolin.
Za 25 lat przewodzenia diecezji podziękowania bp. Suskiemu w imieniu wiernych złożył bp Szamocki, podkreślając, że bez jego "charyzmatycznej biskości do każdego człowieka" nie byłoby wielu osiągnięć w różnych dziedzinach w diecezji.
Okolicznościowe przemówienia wygłosili również wojewoda kujawsko-pomorski, marszałkowie województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz prezydent Torunia.
Diecezja toruńska obejmuje teren zamieszkany przez 618 tys. osób. Podzielona jest na rejony toruński, grudziądzki i brodnicki oraz na 24 dekanaty ze 195 parafiami.
Na koniec uroczystości abp Pennacchio na ścianie pod wieżą dzwonniczą katedry św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty odsłonił tablicę z napisem "z podziękowaniem Bogu za dar diecezji i jej pierwszego pasterza".
W programie sobotnich obchodów jubileuszowych znalazł się koncert, w czasie którego wykonana zostanie "Messa di Gloria" Giacomo Pucciniego. Jako soliści wystąpią ks. Piotr Mizera (tenor) i Leszek Skrla (baryton), którym towarzyszyć będzie Chór Astrolabium, Schola Cantorum Thorunensis i Toruńska Orkiestra Symfoniczna.(PAP)
rau/ twi/ itm/