W związku z 600-leciem polskiego prymasostwa w poniedziałek w Gnieźnie (Wielkopolskie) odbędzie się sympozjum naukowe na temat dziejów i znaczenia godności Prymasa Polski.
"W służbie Kościoła, państwa i narodu. 600 lat prymasostwa polskiego" – to tytuł sympozjum, które odbędzie się w gmachu seminarium duchownego w Gnieźnie. Wśród prelegentów są m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak oraz abp Henryk Muszyński. Wśród poruszanych w czasie wydarzenia tematów będzie m.in. historia prymasostwa oraz jego przeobrażenia. Przypomniane zostaną także sylwetki prymasów - kard. Stefana Wyszyńskiego oraz kard. Józefa Glempa.
Sympozjum będzie elementem obchodów przypadającej w tym roku rocznicy 600-lecia prymasostwa w Polsce. Główne uroczystości rocznicowe odbędą się 22 i 23 kwietnia, podczas odpustu ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie. Zaproszeni na nie zostali prymasi z Europy; spodziewani są m.in. prymas Czech kard. Dominik Duka, arcybiskup Salzburga Franz Lackner, noszący tytuł prymasa Germanii, arcybiskup Toledo i prymas Hiszpanii Braulio Rodriguez Plaza, metropolita Lyonu kard. Philippe Barbarin, który nosi tytuł prymasa Galii, oraz przedstawiciele prymasa Anglii, Irlandii i Belgii. W wydarzeniu planowany jest także udział prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Tytuł Prymasa Polski przysługuje arcybiskupom gnieźnieńskim. Pierwszy prymas Polski, metropolita gnieźnieński Mikołaj Trąba, sprawował funkcję w latach 1417-1422. Obecny, mianowany w 2014 roku abp Wojciech Polak, jest 60. prymasem Polski.
W przeszłości prymasi byli koronatorami królów polskich, najważniejszymi, po królu, osobami w państwie, sprawowali funkcję interrexa, uważani byli też za zwierzchników całego Kościoła polskiego. Obecnie godność prymasa ma charakter honorowy, bez uprawnień jurysdykcyjnych. Według statutu Konferencji Episkopatu Polski, prymas zachowuje pierwszeństwo wśród biskupów, jest członkiem Rady Stałej KEP i obok kardynałów kierujących diecezjami jest jedynym niewybieralnym członkiem tego gremium. (PAP)
ajw/ hgt/