Forma mszy i jej różnorodne odsłony jest motywem przewodnim tegorocznej XXVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który rozpocznie się w niedzielę w Częstochowie.
Jak poinformowali we wtorek organizatorzy, na jego program złoży się kilkanaście wydarzeń z udziałem wielu wybitnych artystów z Iranu, Francji, Włoch i Polski. „Sercem” festiwalu będzie Częstochowa, ale koncertów będzie można również posłuchać w Bydgoszczy, Toruniu, Radomsku, Nowej Brzeźnicy i Kłomnicach oraz za granicą, w opactwie benedyktyńskim w Brauweiler koło Kolonii.
Wśród uczestników tegorocznej edycji są tacy artyści jak Agnieszka Duczmal, Romina Basso, Marcel Peres, Piotr Paleczny, Jan Karpiel-Bułecka, a także Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” jest organizowany od ponad 25 lat w Częstochowie. Od początku istnienia jego głównym celem jest prezentacja muzyki trzech największych religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu.
Jak podkreśla dyrektor festiwalu Małgorzata Zuzanna Nowak, prowadzenie dialogu międzykulturowego oraz pokazanie piękna muzyki z różnych stron świata otwiera słuchacza na inne wyznania i uczy tolerancji, co w dobie waśni i konfliktów o podłożu światopoglądowym jest szczególnie cenne.
Podkreśliła, że Częstochowa - z najważniejszym polskim sanktuarium na Jasnej Górze – celem milionów pielgrzymów z całego świata, jest naturalnym miejscem do prezentacji muzyki sakralnej.
Drugą ważną misją festiwalu jest promocja muzyki polskiej. Festiwal wielokrotnie otrzymywał nagrody i wyróżnienia za promocję polskich kompozytorów i polskiej muzyki sakralnej na arenie międzynarodowej. W ciągu minionych lat miało tu miejsce ponad 200 premier.
Od wielu lat program festiwalu uwzględnia promocję muzyki jasnogórskiej. Ten obszerny zbiór kompozycji barokowych zachowanych w archiwach Klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze jest systematycznie promowany poprzez koncerty, nagrania radiowe i telewizyjne oraz wydawnictwa płytowe i nutowe. Festiwalowi towarzyszy 13. Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Musica Sacra Nova”.
Od 2014 roku organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater. (PAP)
lun/ itm/