W 2018 r. - w stulecie urodzin Aleksandra Sołżenicyna - ukaże się drukiem zbiór ponad 700 nieznanych archiwalnych dokumentów o jego życiu i twórczości - poinformował wicepremier Rosji Siergiej Prichod'ko na posiedzeniu Komitetu Organizacyjnego Obchodów Jubileuszu.
W Rosyjskim Archiwum Państwowym Natalii Sołżenicyn, wdowie po pisarzu, zostały przedstawione do wglądu dotąd nieudostępniane dokumenty i listy. Są wśród nich - jak podaje TASS - świadectwa na temat jego twórczości oraz dokumentacja dotycząca pozbawienia go przez Prezydium Rady Najwyższej ZSRR obywatelstwa Związku Sowieckiego i administracyjnego wydalenia pisarza z kraju w 1974 r.
"Wkraczamy w stulecie rewolucyjnych zdarzeń w Rosji - wydarzeń, które skrupulatnie odzwierciedlono i przeanalizowano w wielotomowej epopei +Czerwone koło+" - powiedział Prichod'ko na posiedzeniu Komitetu Organizacyjnego Obchodów Jubileuszu. "Wielu z nas zdaje sobie sprawę z wagi tych dokumentów" - dodał. Podkreślił, że: "celem jest ich bezwarunkowa popularyzacja nie tylko wśród czytelników, ale także w kręgach historyków".
"Głównym przesłaniem dzieł Aleksandra Sołżenicyna jest sprzeciw wobec ideowego radykalizmu. To bardzo ważne ogniwo w jego filozofii, w analizach wszystkich tych wydarzeń, których rocznicę przeżywamy w tym roku" - powiedział wicepremier Rosji.
Członkowie komitetu organizacyjnego omówili program przedsięwzięć związanych z upamiętnieniem zmarłego w 2008 r. pisarza. Postanowiono m.in. ogłosić otwarty, ogólnorosyjski konkurs na architektoniczno-rzeźbiarski projekt pomnika Sołżenicyna, zaplanowano realizację filmu dokumentalnego pt. "Sołżenicyn. Stulecie" oraz podjęto decyzję o przygotowaniu audiowizualnego festiwalu w jego rodzinnym mieście - Kisłowodzku.
Ponadto reżyser Gleb Panfiłow zrealizuje film na podstawie opowiadania Aleksandra Sołżenicyna z 1962 r. pt. "Jeden dzień Iwana Denisowicza".
Natalia Sołżenicyn, która pełni funkcję prezes fundacji im. swego męża, zapowiedziała otwarcie muzeum pisarza w Moskwie, w grudniu 2018 r. Prowadzona przez nią fundacja zamierza też 20 już tom jego dzieł zebranych.
Podczas posiedzenia ogłoszono również inicjatywę wpisania obchodów stulecia urodzin Sołżenicyna na listę UNESCO. (PAP)
gj/ pat/