Garść ziemi z Panamy, stolicy Republiki Panamy, przekazał w czwartek Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach ambasador tego państwa w Polsce Enrique Antonio Zarak. Została ona dołączona do ekspozycji poświęconej wizytom apostolskim papieża.
Dyplomata przekazując ziemię podkreślił, że w jego kraju Jan Paweł II jest wciąż podziwiany. „Przyczynił się on do upadku socjalizmu w Ameryce Środkowej. Pomagał w rozwiązaniu konfliktów politycznych. Na znak podziwu składamy ten dar, ziemię, po której stąpał Jan Paweł II” – mówił w czwartek Enrique Antonio Zarak.
Anna Czajkowska z wadowickiego muzeum powiedziała, że wizyta ambasadora Panamy to kolejne odwiedziny przedstawicieli tego państwa w placówce. W lipcu ub.r. podczas Światowych Dni Młodzieży placówka gościła prezydenta Juana Carlosa Varelę, kardynała Jose Luisa Lacunza Maestrojuana, a także Victora Chana, członka komitetu, który odpowiada za przygotowanie ŚDM w 2019.
Ambasador towarzyszył wówczas głowie swego kraju. Zwiedzając wadowickie Muzeum Juan Carlos Varela zauważył wtedy, że w gablocie z ziemią z miejsc, które odwiedził papież, nie ma Panamy. „Prezydent osobiście poprosił mnie, abym przywiózł ziemię z miejsca, które Ojciec Święty odwiedził w marcu 1983 r. i gdzie spotkał się z pielgrzymami” – powiedział.
Dyplomata przypomniał zarazem, że w styczniu 2019 r. w Panamie odbędą się Światowe Dni Młodzieży. „Wierzę, że duch Jana Pawła II będzie podczas nich obecny” – podkreślił.
Dyrektor muzeum ks. Jacek Pietruszka dodał, że oprócz garści ziemi ambasador ofiarował placówce także zdjęcie Jana Pawła II wykonane podczas pielgrzymki do Panamy. Ojciec Święty przywdział wówczas tradycyjną ozdobę z tego kraju.
Ziemia z Panamy została umieszczona w części ekspozycji muzeum, w której można zobaczyć różne pamiątki związane z podróżami apostolskimi Jana Pawła II. Są wśród nich m.in. makatka z modlitwą +Ojcze nasz+ w języku Inuitów, czyli rdzennej ludności obszarów arktycznych, hebanowe popiersie Chrystusa pochodzące z Konga i okolicznościowe wydawnictwa, w tym komiks Marvela z 1982 r., którego bohaterem jest Jan Paweł II.
„Szczególnym rodzajem pamiątek związanych z podróżami apostolskimi jest ziemia przywożona do muzeum z miejsc, które odwiedził. Pod szklaną podłogą umieszczono prawie 90 kapsuł. Ich liczba sukcesywnie wzrasta. (…) W czwartek, oprócz ziemi z Panamy, w specjalnej gablocie zostaną złożone kapsuły z ziemią z Angoli, Argentyny, Armenii, Boliwii i Hiszpanii” – powiedziała Czajkowska.
Papież spędził w podróży niemal 20 procent czasu, przypadającego na jego pontyfikat. Pokonał ponad 1,65 mln km. Wyruszał w świat 104 razy i odwiedził 129 krajów.
Muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się tam późniejszy papież Jan Paweł II. Powstało w 1984 r. To najdłużej w świecie działająca placówka muzealna poświęcona polskiemu papieżowi. W 2014 r. zostało ponownie otwarte po trwającej trzy lata gruntownej modernizacji. (PAP)
szf/ itm/