Blisko 350 młodych artystów z całego kraju weźmie udział w Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w folklorze”, który odbędzie się w sobotę w Baranowie Sandomierskim (Podkarpackie). Będzie to 24. edycja festiwalu.
Zdaniem Renaty Domki, dyrektorki Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury (MGOK) w Baranowie Sandomierskim - organizatora imprezy, festiwal ten jest wyjątkowym w skali kraju świętem dziecięcej kultury, wrażliwości, wyobraźni.
„Ten festiwal pozwala nam przypomnieć sobie, skąd wywodzi się nasza kultura, jest wielkim świętem tradycji, lokalnego dziedzictwa. Co roku dzięki temu festiwalowi odkrywamy coś istotnego: nieznane dla nas style, wzory, przepiękne tańce, egzotyczne - wydawałoby się – obrzędy. Ten festiwal pokazuje piękno i różnorodność naszej polskiej kultury ludowej” – oceniła Domka.
Dodała, że jest to jedyny festiwal w Polsce, który w centrum zainteresowanie stawia najmłodszego członka społeczności - dziecko. Uczestnicy to młodzi artyści (do 18 roku życia) działający w różnych ośrodkach, którzy przyjadą do Baranowa Sandomierskiego z całej Polski – z województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Będą się prezentować w jednej z sześciu kategorii: zespoły obrzędowe, soliści – śpiewacy, instrumentaliści, kapele, zespoły śpiewacze i zespoły taneczne. Podczas prezentacji konkursowych młodzi artyści wykonają tradycyjne melodie, tańce ludowe, gry i zabawy dziecięce, zwyczaje ze swojego regionu. Można będzie usłyszeć pieśni sieroce, obyczajowe, pasterskie, kołysanki.
Zmagania młodych wykonawców oceniać będą jurorzy - specjaliści z dziedziny etnografii: Wiesława Hazuka - etnochoreograf, ekspert CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej); dr Kinga Strycharz-Bogacz etnomuzykolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, autorka wielu publikacji z zakresu muzyki ludowej, tradycji muzyczno-religijnej, dyrygentka; oraz Jolanta Dragan – Kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, badaczka kultury ludowej.
Dzieci biorące udział w festiwalu będą walczyć o nagrody finansowe oraz o statuetki „Ptoki-Klepoki”, specjalnie wykonane na tę okazję. W każdej edycji ptaki są w innych kolorach; w tym roku - biało-pomarańczowo-zielone.
Wyniki zostaną ogłoszone w sobotni wieczór na scenie w rynku w Baranowie Sandomierskim.
Z kolei instruktorzy w czasie festiwalu wezmą udział w warsztatach etnograficznych, które poprowadzi etnografka Barbara Nazarewicz - dyrektorka Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim, twórczyni szkółki garncarskiej w Łążku Garncarskim, autorka licznych publikacji historycznych i etnograficznych. Chętni będą mogli skorzystać również z indywidualnych konsultacji.
W programie imprezy znajdą się także atrakcje dla najmłodszych związane z tematyką festiwalu: animacje, pokazy rzemiosł i warsztaty dawnego rękodzieła, w tym warsztaty przetwórstwa zbożowego, z własnoręcznym mieleniem ziarna na żarnach, czy wypiekaniem podpłomyków, a także kaflarstwo, czerpanie papieru. Będą też turnieje np. na strzelnicy łuczniczej i zabawy plebejskie oraz pokaz garderoby historycznej, gdzie będzie można przymierzyć dawne stroje. Ponadto na scenie plenerowej zaprezentują się dziecięce zespoły ludowe, biorące udział w festiwalu; pokazane zostanie widowisko lasowiackie w wykonaniu Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki, a z koncertem dla dzieci i dorosłych wystąpi Kapela Wujka Idziego.
Wstęp na prezentacje i koncerty w rynku jest wolny.
Celem festiwalu jest zachowanie oraz prezentowanie zanikających form folkloru słowno-muzycznego. Jest to również okazja do wymiany doświadczeń, integracji i dobrej zabawy, zarówno dla opiekunów, jak i małych artystów.
Festiwal został dofinansowany ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Agnieszka Pipała (PAP)
api/ agz/