Młodzi artyści z Polski, Czech, Rosji i Litwy biorą udział w I Międzynarodowym Konkursie Organowym, który w piątek zainaugurowano w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Impreza ma promować muzykę organową i młodych, obiecujących wykonawców.
Opera i Filharmonia Podlaska, która jest organizatorem konkursu, ma w swoim gmachu organy zaliczane do największych w kraju.
Instrument zaprojektowany przez prof. Andrzeja Chorosińskiego (który jest też jednym z jurorów konkursu - PAP) ma 61 głosów i ponad 4 tys. piszczałek; był wykorzystywany m.in. do gry muzyki organowej na żywo przy realizacji musicalu "Upiór w operze". Teraz swoje umiejętności zaprezentuje na nim jedenastu, wyłonionych na podstawie oceny nadesłanych nagrań, artystów w wieku do 30 lat.
Konkurs zainaugurował w piątek wieczorem recital organowy w wykonaniu Andrzeja Chorosińskiego. Było można usłyszeć m.in. Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha, "Wełtawę" - poemat symfoniczny Bedricha Smetany oraz "Obrazki z wystawy" - cykl miniatur fortepianowych w transkrypcji organowej Modesta Musorgskiego.
Przesłuchania konkursowe rozpoczną się w niedzielę 18 czerwca; będą dwuetapowe. Uczestnicy będą musieli wykonać utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Franciszka Liszta, Juliusa Reubka czy Mieczysława Surzyńskiego.
Laureatów poznamy podczas koncertu galowego 22 czerwca.
Jeden z jurorów konkursu, prof. Jan Bokszczanin z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, mówił wcześniej na konferencji prasowej, że poziom uczestników będzie wysoki, bo już przy kwalifikacji mieli oni za zadanie nadesłać nagrania dwóch bardzo trudnych utworów wskazanych przez jury.
Zachęcał też publiczność do uczestnictwa w przesłuchaniach konkursowych. Mówił, że instrument w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku jest tak rozplanowany, iż daje słuchaczom poczucie kwadrofonii a także "namiastkę brzmienia kościelnego", co - jak dodał - czyni z niego instrument bardzo wartościowy.
Międzynarodowy Konkurs Organowy w Białymstoku ma mieć charakter cykliczny; odbywać się będzie co 5 lat. (PAP)
swi/ rof/ pat/