Międzynarodowa wystawa współczesnych artystów z Polski, Węgier, Belgii i Austrii pt. „Pasaże neoawangardy” została otwarta w czwartek w budapeszteńskiej galerii Platan, działającej w ramach Instytutu Polskiego na Węgrzech.
Wystawa, zorganizowana w ramach obchodów 100-lecia awangardy w Polsce, pokazuje kontynuacje modernistycznych trendów i idei, które zrodziły się na początku XX wieku, oraz podkreśla rolę tego ruchu w rozwoju sztuk wizualnych, designu i filmu.
Swoje prace zaprezentowali m.in. Tatiana Czekalska, Jarosław Kozłowski i Józef Robakowski z Polski, zaś ze strony węgierskiej - Peter Ronai i Jozsef Szolnoki.
„Profil galerii Platan to organizowanie wystaw międzynarodowych z udziałem polskich artystów. Ten projekt jest tego przykładem” – podkreślił w rozmowie z PAP koordynator galerii Tomasz Piars.
Jak zaznaczył, galeria zawsze stara się współorganizować wystawy z innymi instytucjami i tym razem jej partnerem jest Austriackie Forum Kultury w Warszawie oraz Centrum Rzeźby w Orońsku.
„Staramy się polskich i węgierskich artystów zachęcić do dialogu. Powstają projekty międzynarodowe specjalnie po to, żeby ze sobą współpracowali i tworzyli coś nowego” – powiedział Piars.
Jak podkreślają organizatorzy, awangarda miała zasięg ogólnoeuropejski i w decydujący sposób wpłynęła na rozwój nowoczesnej myśli estetycznej oraz praktyki artystycznej na całym świecie. Związani z nią twórcy prezentowali nowe spojrzenie na formę i funkcję sztuki, a wyróżniające ją cechy – otwartość na eksperyment, nieustające poszukiwanie nowych form – bezpośrednio wpłynęły na działalność kulturotwórczą późniejszych pokoleń.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ ap/