Koncertem zespołu Trebunie Tutki z gruzińskim kwartetem Urmuli rozpocznie się w czwartek w Krakowie Festiwal EtnoKraków/Rozstaje 2017, jeden z najważniejszych festiwali muzyki folkowej w Polsce – poinformowali we wtorek organizatorzy podczas konferencji prasowej.
W ciągu trzech dni festiwalu od 5 do 8 lipca wystąpi w Krakowie ponad stu muzyków world music oraz polskiej muzyki etnicznej. Towarzyszące festiwalowi warsztaty rozpoczęły się już w poniedziałek.
Festiwalowi artyści wystąpią na blisko 20 koncertach w wyjątkowych miejscach m.in.: w Kościele św. Katarzyny, Żydowskim Muzeum Galicja, Muzeum Etnograficznym, w krakowskich klubach (Alchemia, Strefa) oraz na scenie plenerowej na Placu Wolnica.
Festiwalowa muzyka prezentowana będzie na dwóch scenach. In crudo - zaprezentuje muzykę dawną, będącą źródłem muzyki wiejskiej i tradycyjnej muzyki. Na scenie Inspiracje prezentowane będą transformacje artystyczne tradycji i poszukiwania nowoczesnych środków wypowiedzi artystycznej.
"Staramy się pokazywać w Polsce to, co ciekawego w ostatnim sezonie wydarzyło się na świecie na polu world music i sami bierzemy udział w festiwalach na całym świecie i targach jako organizatorzy i artyści, co daje nam możliwość wglądu w to wszystko, co dzieje się ciekawego na forum world music na świecie" – powiedział dyrektor festiwalu Jan Słowiński. "Festiwal to taka nasza subiektywna soczewka" – dodał.
Festiwal odbywa się w czasie obrad 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie. "Aktywność artystyczna wielu spośród naszych gości pozostaje w istotnym związku z elementami muzyki tradycyjnej i wiąże się z aspektami światowego dziedzictwa kultury, które podlegają nadzwyczajnej uwadze UNESCO" – podkreślił podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor festiwalu Jan Słowiński.
W Krakowie wystąpi m.in.: Kayhan Kalhor, uznawany za ambasadora irańskiej sceny muzycznej światowej sławy wirtuoz gry na kemancze – tradycyjnym, perskim instrumencie strunowym, wpisanym na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. Artysta zaprezentuje m.in. wspólny projekt z Marią Pomianowską.
Na tej samej Liście UNESCO znajdują się też m.in. Pieśni z Sanaa (Jemen), które są istotną inspiracją repertuaru grupy Gulaza oraz gruziński śpiew polifoniczny, praktykowany w ramach projektu "Duch gór" przez kwintet Urmuli. Na Liście znajduje się również tradycja pieśni ludu Saami – joik, którą przypominać będzie zespół Ural Pop, a także Pieśni runiczne, tradycja estońskiego wybrzeża Bałtyku, które wykorzystuje m.in. trio Pulkkinen – Rass – Sadovska.
Również tradycja Baulów, którą przywołuje indyjski zespół East West Local i śpiewaczka Debalina Bhowmick, została ujęta na liście arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
W tym roku nowością będą tzw. Małe Rozstaje, czyli warsztaty dla dzieci. W trakcie festiwalu zaplanowano również dwie noce taneczne: Noc tańca na dwa (piątek) i Noc tańca na trzy (sobota).
Festiwal EtnoKraków / Rozstaje 2017 to kontynuacja festiwalu Rozstaje / Crossroads Festival Krakow (dotąd nieprzerwanie 18. edycji), który w roku ubiegłym po edycji zrealizowanej przez Stowarzyszenie Rozstaje, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Polskie Radio, Europejską Unię Nadawców (EBU) pod szyldem EtnoKraków – zyskał format stawiający projekt w rzędzie najważniejszych wydarzeń krajowej i europejskiej sceny etno i world music.
Organizatorami festiwalu są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Stowarzyszenie Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji.(PAP)
hp/ agz/