6 obiektów gastronomicznych, producentów żywności i przetwórców dołączyło we wtorek do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska, której celem jest promocja żywności regionalnej najwyższej jakości. Obecnie sieć w regionie liczy 124 członków.
Sieć zrzesza producentów, przetwórców, restauratorów, którzy wytwarzają i sprzedają regionalne produkty oraz dania sporządzone na bazie wysokiej jakości lokalnych surowców w oparciu o tradycyjne receptury. Członkowie tego zrzeszenia otrzymują certyfikaty, które potwierdzają jakość oferowanych produktów.
"W Wielkopolskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego możemy pochwalić się szeroką gamą i produktów i producentów, a także restauratorów. Członkami sieci są zarówno producenci nabiału, jak i produktów mięsnych, miodów, nalewek, a także wina czy miodówki” – mówił we wtorek wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.
Dodał, że członkostwo w Sieci niesie za sobą bardzo wiele korzyści. „Przede wszystkim bardzo mocno promujemy znak Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski i na to przeznaczamy bardzo duże środki. Posiadacze tego certyfikatu należą do grona, które wyróżnia się w sposób naprawdę szczególny, i który możemy promować i pokazywać” – podkreślił Grabowski.
Jak tłumaczył, aby zostać członkiem Sieci należy wykazać – w przypadku producentów – „że to co produkują, jest na bazie tradycyjnych przepisów, że nie ma chemii. Podobnie w przypadku restauracji – także zwracamy uwagę, czy serwowane są w menu produkty regionalne”.
Wśród nowych członków sieci jest przedsiębiorstwo produkujące naturalne soki Frankfood sp. z o.o., Gospodarstwo Pasieczne Bednarek „Notecki Miód” posiadające niemal 150 uli, Gospodarstwo Rolno–Warzywne Szymon Bednarek specjalizujące się w produkcji kiszonej kapusty.
Certyfikat otrzymało też Gospodarstwo Agroturystyczne Pałac Popowo Stare oraz Dom Restauracyjny Pałacowa Spiżarnia Pałacu Popowo Stare. Specjalnością kuchni pałacowej w Popowie Starym są ryby oraz drób; gęsi, kaczki i drobiowe pasztety.
„Certyfikat oznacza dla nas w pewnym sensie nobilitację. Jest to potwierdzenie wielu lat pracy nad pielęgnacją tradycji, nad łączeniem kuchni tradycyjnej z nowymi pomysłami, a także nad pielęgnowaniem tego, co w Polskiej kulturze piękne i smaczne. Są to lata pracy, nie tylko jednego pokolenia, która przynosi efekty” - powiedział Filip Błoch, przedstawiciel Gospodarstwa Agroturystycznego Pałac Popowo Stare.
„Gdybym sam miał wybierać, to bym powiedział, że w Wielkopolsce najsmaczniejsze są ziemniaki, poznańskie pyry przyrządzane na milion sposobów. Uważam, że ziemniaka nie można zepsuć i sądzę, że to jest ta kwintesencja. Natomiast nasza kuchnia to przede wszystkim ryby z pobliskich stawów; pstrągi, sandacze, ale także drób wszelaki i dziczyzna” – dodał Błoch.
We wtorek certyfikat odebrała także poznańska restauracja „Hyćka”, oraz przedsiębiorstwo „Smak Tradycji”.
Województwo Wielkopolskie od 2008 roku jest regionem członkowskim Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego (European Network of Regional Culinary Heritage), zrzeszającej 45 regionów europejskich. Na terenie Województwa Wielkopolskiego funkcjonuje Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska, której celem jest wskazanie konsumentom i turystom właściwej drogi do odnalezienia żywności regionalnej wysokiej jakości; obecnie sieć w regionie liczy 124 członków.
We wrześniu tego roku Wielkopolska będzie gospodarzem Europejskiego Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. (PAP)
ajw/ je/