Rzeźby chmur, przezroczyste instalacje, znajdą się na wystawie Thorstena Goldberga, niemieckiego twórcy, który specjalizuje się w artystycznych projektach realizowanych w przestrzeni publicznej. Wernisaż odbędzie się 29 lipca w Orońsku (Mazowieckie).
"Thorsten Goldberg, berliński artysta potrafi z ogromną wyobraźnią artystycznie przedstawić takie nieuchwytne zjawiska przyrody jak spiętrzone chmury, padający deszcz czy niewidzialne dno stawu" - podkreśliła w rozmowie z PAP kuratorka ekspozycji kurator Eulalia Domanowska, dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Znakiem rozpoznawczym wystawy berlińskiego artysty będzie specjalnie wykonana dla Orońska monumentalna - licząca ponad pięć metrów - rzeźba wyobrażająca tamburyn. "Na szczycie tamburynu przysiadły wykonane z brązu gołębie; nadają one rzeźbie lekko żartobliwy wymiar. Tamburyn pomalowany na biało-czerwono, z jednej strony może się kojarzyć z polską flagą - mówiła Domanowska - z drugiej, z pewnym ludycznym elementem w kulturze, jakim jest na przykład cyrkowy bębenek".
Dość skomplikowanym tytułem dzieła "Opera się nie skończy, dopóki śpiewa gruba dama" artysta odniósł się do postaci Brunhildy z opery Wagnera. "Brunhilda swym niekończącym się śpiewem chce ocalić świat przed zagładą. Dzieło Goldberga, niesie wiele znaczeń, ale generalnie wygląda bardzo wesoło w naszym parku; te ostre kontrastowe kolory na tle zieleni dodają rzeźbie uroku" - wyjaśniła kuratorka.
Ponadto w orońskiej Galerii "Oranżeria" prezentowany będą trzy główne prace Goldberga: "Neonowy Cumulus" – świetlny obiekt skonstruowany z neonowych konturów i lustra; projekcja video "25 minut deszczu + drzewo bukowe" lustrzane odbicie wielkiego bukowego drzewa na mokrym chodniku, oblewanym deszczem oraz "Teren. Staw Rolina" – topograficzny szklany model dna stawu Rolina, uzupełnionych mniejszymi obiektami, modelami i rysunkami.
Chmury, jako temat, interesują artystę od co najmniej 10 lat. Pierwsza z chmur – neonowa, usytuowana nad rzeką w Lippstadt – powstała w 2009 r. Następne, wykonane z białego błyszczącego tworzywa sztucznego, umieszczono na dziedzińcu Federalnego Ministerstwa ds. Wyżywienia, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów w Berlinie oraz w Parku Rzeźby Fundacji Herberta Gerischa w Neumuenster. Jeszcze jedna neonowa świeci zupełnie niedaleko Orońska – nad Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". "Te świetlne obiekty mają symbolicznie mówić o braku granic i wolności myśli" - wyjaśniła Domanowska.
Na wystawie zaaranżowano też rodzaj biurka artysty, na którym umieszczone są modele chmur wykonane w różnych materiałach – porcelanie, posrebrzanym metalu i papier-mache. Ukazują one proces twórczy towarzyszący powstawaniu każdego projektu w przestrzeni publicznej. Powstanie dzieła poprzedzone jest gromadzeniem informacji, badaniami oraz próbami i eksperymentami. Srebrna chmura, wyglądająca jak jubilerski klejnot, jest miniaturowym modelem obłoku unoszącego się nad willą Gerischów w Neumuenster, zaś porcelanowe chmury wykonano przed konstrukcją "Cumulusa" w Berlinie.
Projekcji video umieszczonej w środkowej części galerii towarzyszy złota gałązka – fragment gniazdka wykonanego z 24-karatowego złota – projektu stworzonego dla jednej z berlińskich szkół podstawowych znajdującej się w dzielnicy Marzahn-Hellersdorf. Zostanie ono umieszczone w szklanym sejfie w zewnętrznej ścianie budynku i będzie służyć jako lokata kapitału na przyszłe potrzeby tej szkoły.
Instalacja "Teren. Staw Rolina" została zaprojektowana specjalnie na wystawę w Orońsku. Artysta - jak opowiadała PAP kuratorka - najpierw zbadał dno i głębokość stawu, aby następnie zbudować jego szklany odpowiednik w galerii. Realizacja nawiązuje do projektów w norweskim mieście Bergen i kanadyjskim Edmonton. W Bergen płaszczyzna zbudowana ze stalowych polerowanych trójkątów przykrywa miejskie kamieniste nadbrzeże fiordu.
W Galerii "Oranżeria" zaprezentowano także dwadzieścia rysunków-projektów do parku rzeźby w Orońsku. Jeden z nich wybrano do realizacji i jest to właśnie tamburyn, czyli rzeźba zatytułowana "Opera się nie skończy, dopóki śpiewa gruba dama".
Wystawa czynna jest od 29 lipca do 22 października - towarzyszy jej katalog prezentujący sztukę Thorstena Goldberga.
20 i 21 października tego roku, przy okazji ekspozycji artysty, odbędzie się międzynarodowa konferencja "Rzeźba dzisiaj II. O sztuce w przestrzeni publicznej", która przybliży przykłady takiej twórczości i jej praktyczne strony. W konferencji wezmą udział przedstawiciele miast europejskich: Berlina, Wiednia, Brukseli i Oslo oraz polskich: Warszawy, Poznania i Gdańska.
Thorsten Goldberg, berliński artysta (ur. 1960 r.) specjalizuje się w sztuce w przestrzeni publicznej. Jest autorem instalacji i projektów w Niemczech, Norwegii, Kanadzie i Polsce. Jego twórczość była już prezentowana w prestiżowych galeriach i muzeach w Polsce: w Galerii Sztuki Współczesnej "Łaźnia 2" w Gdańsku, w Galerii Arsenał w Białymstoku czy w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Na budynku Mazowieckiego Centrum Sztuki Elektrownia co wieczór świeci chmura osiadła na jego rogu. "Pink Occurance" wygrała w 2012 r. doroczny konkurs Zewnętrznej Galerii Miasta Gdańska na dzieło sztuki umieszczone w przestrzeni publicznej.
Więcej na http://thorstengoldberg.de/pl/ (PAP)
abe/ pat/