Jakie urządzenie było pomocne podczas ewakuacji kanałami i który powstańczy wynalazek przyczynił się do tak długiego utrzymywania dwóch najsłynniejszych redut na Ochocie, dowiedzą się uczestnicy gry miejskiej "Twoja klisza z Powstania. Nauka w służbie Powstania".
"Twoja klisza z Powstania" to fotograficzna gra miejska, która w sobotę po raz jedenasty rozegra się na ulicach Warszawy.
"W tym roku postanowiliśmy ją zorganizować na terenie Ochoty i właśnie tę część miasta pokazać poprzez zadania, jakie trzeba będzie rozwiązać na trasie gry. Nasi uczestnicy powinni się wcześniej zarejestrować poprzez naszą stronę internetową. Wtedy otrzymają zagadkę, a jej rozwiązaniem będzie adres, przy którym rozpoczynamy grę" - opowiadała PAP Justyna Rudkowska, kierownik działu edukacji kulturalnej Instytutu Stefana Starzyńskiego, oddziału Muzeum Powstania Warszawskiego, organizującego grę.
"Gracze będą musieli zdobywać informacje, znaleźć łączników i uzyskać od nich informacje, wypytać ludzi w danym punkcie, by dowiedzieć się jak zdobyć adres następnego. W kolejnych punktach będą także otrzymywać wskazówki, które łącznie odczytane dadzą adres miejsca, gdzie gra się kończy. Planujemy, że łącznie potrwa ok. 3 godzin" - relacjonowała Rudkowska.
Dodatkowo, tak jak w poprzednich latach, oprócz zadań, które czekają na około pięciokilometrowej trasie, uczestnicy także będą mogli wziąć udział w konkursie fotograficznym. "I na trasie wykonać zdjęcia w czterech kategoriach, które po rozegraniu gry przysyłają do nas. Nasze jury ocenia je i na jesieni odbywa się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego. Kategorie, w których można wykonywać zdjęcia i będą przyznawane nagrody to: reportaż, portret, detal i obiekt w ruchu. Przyznawana jest także nagroda internautów" - mówiła kierownik działu edukacji.
Jak wyjaśniła, punkty na trasie są przygotowane w taki sposób, by przybliżać historie, jakie rozegrały się w Warszawie w sierpniu i wrześniu 1944 r. "Sceny, które nasi aktorzy rozegrają w tych miejscach są związane z historią Powstania, a w tym roku szczególnie z wątkami dotyczącymi nauki i twórców wynalazków, którzy działali na terenie Ochoty. Mamy już stałych uczestników, którzy co roku biorą udział w grze i są zafascynowani tym, że mogą poznać historię Warszawy właśnie z perspektywy wydarzeń Powstania. Często są to miejsca, w których mieszkają, pracują, mijają je na co dzień i nie znają ich historii" - powiedziała Rudkowska.
"Postanowiliśmy w tym roku zwrócić uwagę na ważny aspekt walki, który dotyczył technologii i wynalazków. Poza wielkimi konstrukcjami i znanymi wynalazkami z dziedziny wojskowości, medycyny czy militarystyki z czasów II wojny na trasie gry na uczestników czekają też często zaskakujące wynalazki domowej produkcji. Tak się złożyło, że wielu wynalazców tych sprzętów mieszkało na Ochocie i to zainspirowało nas do stworzenia trasy gry i opowiedzenia o Powstaniu w niekonwencjonalny sposób. Bo oczywiście walka odbywała się głównie na barykadach, natomiast chcielibyśmy pokazać, że toczyła się także tym sposobem, bo urządzenia i różne sprzęty były również bardzo potrzebne i pomagały w walce, ale też w życiu codziennym" - podkreśliła.
Uczestnicy gry będą się mogli dowiecie m.in. jakie urządzenie było pomocne podczas ewakuacji kanałami, który powstańczy wynalazek przyczynił się do tak długiego utrzymywania dwóch najsłynniejszych redut w dzielnicy oraz czym próbowano walczyć gdy brakowało już broni.
Gra "Twoja klisza z Powstania. Nauka w służbie Powstania" będzie częścią obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. (PAP)
akn/ agz/