Kilka tysięcy wiernych wyruszyło w niedzielę z Krakowa na Jasną Górę w 37. Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej. Przed wyruszeniem pielgrzymi modlili się na Wawelu. Hasło przewodnie tegorocznej pielgrzymki to "Idźcie i głoście".
Wierni dotrą do Częstochowy po sześciu dniach; przejdą około 150 kilometrów. Każdego dnia będą pokonywać około 25 km, ale zdarzają się też odcinki dłuższe. Trasa pielgrzymki wiedzie m.in. malowniczym Szlakiem Orlich Gniazd, co może wzbogacić przeżycia duchowe pielgrzymów.
"Życzę Wam wspaniałych doświadczeń tego, co znaczy Kościół, co znaczy wspólnota wiary, nadziei i miłości, co znaczy pokrzepianie się ciałem i krwią Chrystusa w Eucharystii, co znaczy otwieranie się każdego dnia na jego słowo. Życzę wam wielu radości mimo zmęczenia, zwyczajnego przy takim trudzie, jaki was czeka. Życzę jednocześnie, abyście nie ustawali w swojej drodze modląc się i zanosząc do Boga te wszystkie intencje, które przyświecają wam teraz i które objawiały się wówczas, kiedy podejmowaliście decyzje: tak, pójdę na Jasną Górę, do matki, która tam na nas czeka" – mówił w homilii podczas mszy św. przed Katedrą Wawelską do uczestników pielgrzymki metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
"A ponieważ ta matka jest naszą królową, królową Polski, proszę was, abyście podczas tej modlitwy również prosili Boga za przyczyną naszej matki za naszą ojczyznę, aby była zawsze wierna Bogu, krzyżowi i Ewangelii, aby nie wyrzekła się swojej tożsamości, od samego początku budowanej na chrześcijańskiej wierze. Aby Polacy nie rezygnowali z tych wartości, dzięki którym możemy z taką dumą myśleć o naszej tożsamości trwającej już ponad 1050 lat. Aby słowo ojczyzna zyskało po raz kolejny i jeszcze bardziej głęboki swój najwspanialszy sens. Ona – ojczyzna, matka, a jednocześnie słowo, w którym zapisane jest jeszcze inne słowo: ojciec" – mówił abp. Jędraszewski.
"Wasze świadectwo trudu, modlitwy i wspólnoty niech będzie także świadectwem ukochania najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Idźcie z Chrystusem do domu matki pełni radości i szczęścia, amen" – dodał metropolita.
Uczestnicy 37. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej będą podążać w ramach ośmiu wspólnot, które wędrują osobnymi szlakami, ale razem wejdą na Jasną Górę.
Podczas pielgrzymki mają możliwość przewiezienia swojego bagażu na miejsce noclegu. Mogą też liczyć na pomoc medyczną świadczoną przez lekarzy, pielęgniarki oraz maltańczyków. Podąża za nimi karetka pogotowia oraz samochód, którym w razie potrzeby można podjechać do najbliższego postoju czy noclegu.
Co roku w pielgrzymce uczestniczy ok. 10 tys. osób, również z zagranicy, w tym bardzo liczna grupa wspólnoty "Comunione e Liberazione" z Włoch.
Tradycja Krakowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę wywodzi się z "Białego Marszu", zorganizowanego przez krakowskich studentów 17 maja 1981 roku po zamachu na papieża Jana Pawła II. (PAP)
hp/ eaw/