Dokonując przemiany, zaczynajmy od siebie, mamy przy tym szanować porządek i ład społeczny; szanować ład konstytucyjny, który jest gwarantem naszego współistnienia, a nie nadwyrężać go czy wręcz omijać - mówił w sobotę na Jasnej Górze prymas Polski abp Wojciech Polak.
Abp Polak wygłosił tam homilię do uczestników głównych obchodów 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. We mszy będącej głównym punktem uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych m.in. prezydent RP, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, a ze strony władz kościelnych m.in. episkopat Polski.
W homilii prymas Polski abp Wojciech Polak zaapelował o duchową przemianę. Jak zaznaczył, trzeba przy tym zaczynać od siebie, szanować jednocześnie porządek i ład społeczny; szanować także „ład konstytucyjny, który jest gwarantem naszego współistnienia, a nie nadwyrężać go czy omijać”. Wezwał też do gotowości do pomocy najbardziej potrzebującym, słabym i prześladowanym, migrantom i uchodźcom.
Prymas nawiązał m.in. do biblijnych wydarzeń uczty weselnej w Kanie Galilejskiej - jako swego rodzaju ikony Kościoła. Przypomniał, że przy centralnej postaci Jezusa blisko jest w niej Maryja ufająca w Boga i prosząca: „zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Uczniowie, okazując posłuszeństwo temu poleceniu, zgodnie z Bożym zamiarem pomagają - przed dokonaniem cudu przemiany. W ten sposób Bóg pokazuje, jak potrzebne jest ludzkie zaangażowanie - wyjaśnił abp Polak.
„I my możemy tacy być. I my potrafimy być tacy. Tak wielu ruszyło na pomoc, podczas ostatniej nawałnicy, która przeszła nad częścią naszej Ojczyzny, swoim siostrom i braciom - nie pytając o poglądy, o wyznanie czy o swój zysk” - zaznaczył prymas. „Polacy zdali egzamin z miłości, z wrażliwości, ale także z jedności. Tyle razy słyszymy na Jasnej Górze: zróbcie wszystko” - wskazał.
„Dziś mamy okazję, aby jeszcze raz przyjąć z wiarą to wezwanie. Bo naszemu życiu potrzeba przemiany. Potrzeba, aby serca zwaśnione, pokłócone, rozgoryczone Bóg uzdrowił i uczynił otwartymi i gotowymi do pomocy innym, do współdziałania z innymi. Potrzeba, aby ludzi zamkniętych i wciąż przekonanych jedynie o własnych racjach, uwrażliwiał na dobro wspólne, na potrzebę wspólnego budowania ładu i porządku społecznego” - mówił abp Polak.
Jak akcentował, nikt nie ma prawa zawłaszczania tej przestrzeni dla siebie, wykluczając z niej innych. Podkreślił, że chodzi o przemianę w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. „Potrzeba – jak wołał wielki Prymas Tysiąclecia, byśmy się prawdziwie odmienili” - zaznaczył.
„Dokonując jednak tej przemiany, mamy zacząć od siebie, a nie od innych. Mamy przy tym szanować porządek i ład społeczny, a nie bezmyślnie go burzyć dla takich czy innych racji. Mamy szanować ład konstytucyjny, który jest gwarantem naszego bycia razem i współistnienia, a nie nadwyrężać go czy omijać” - zaakcentował prymas.
„Mamy w prawdziwym i szczerym dialogu szukać rozwiązań, które nie byłyby kierowane przeciw komukolwiek, ale w trwały i zrozumiały sposób reformowały instytucje służące ludzkiemu dobru i sprawiedliwości. Mamy widzieć nasze własne dobro i szanować je i o nie zabiegać w jedności i harmonii, ale będąc jednocześnie otwartymi, współczującymi i gotowymi do pomocy najbardziej potrzebującym, słabym, prześladowanym, migrantom, uchodźcom” - podkreślił abp Polak.
„I nie możemy też pomijać tego wezwania, które tu, na polskiej ziemi, zostawił nam święty Jan Paweł II - do budowania wspólnego europejskiego domu, opartego na solidarnej miłości społecznej, na pragnieniu zrozumienia siebie nawzajem” - zaznaczył.
Prymas wskazał, że zawierzenie Jezusowi i wysłuchanie wezwania Maryi z Kany Galilejskiej: "zróbcie wszystko cokolwiek Jezus wam powie", pozwoli na doświadczenie cudu przemiany. „To znaczy Jezus będzie, o ile mu na to pozwolimy, przemieniał te trudne sytuacje, otwierał je - czynił je bliższe Bogu, a przez to bliższe ludziom” - wyjaśnił.
W tym kontekście abp Polak wyraził pragnienie, aby jubileusz 300-lecia koronacji odnowił w każdym cześć i ufność wobec Boga i sprawił, że przemienione życie osobiste, społeczne i narodowe będzie „żywym diamentem w nowej koronie Maryi”.
(PAP)
mtb/ akp/ skz/ eaw/