11 premier teatralnych jesienią w TVP zapowiedział w poniedziałek w Warszawie wiceprezes TVP Maciej Stanecki. Osiem premier pokazanych zostanie w poniedziałki w TVP1; trzy premiery wyemituje we wtorki TVP Kultura.
"Jest o czym mówić. Bo zarówno te premiery (...), których jest dwa razy więcej niż w poprzednim sezonie, które pokażemy w Jedynce o stałej i tak naprawdę wcześniejszej porze (...), zaraz po +Wiadomościach+. Będą co najmniej trzy premiery w TVP Kultura. No i kontynuujemy wspaniałe przedsięwzięcie, czyli Internetowy Teatr dla Szkół" - zapowiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w siedzibie telewizji na ul. Woronicza wiceprezes TVP Maciej Stanecki.
"To ogromna duma kierować Jedynką, kiedy tam jest teatr" - ocenił dyrektor TVP1 i TVP Kultura Mateusz Matyszkowicz. "Dla nas czymś oczywistym było przywrócenie stałego pasma poniedziałkowego teatrowi" - dodał.
Matyszkowicz zapowiedział, że przedstawienia będą prezentowane "bez żadnych przerw". "Telewizja jest czymś w rodzaju liturgii. Wymaga powtarzalności, wymaga cykliczności. Jeżeli tej cykliczności nie dochowujemy, jeżeli nie zapewniamy widzowi co tydzień Teatru Tv - to wiadomo, że on usycha" - dodał dyrektor TVP1.
Nowa czołówka Teatru Tv nawiązuje do liczącego sobie 63 lata dotychczasowego logo tego teatru. Jej autorką jest Julia Mirny.
Ewa Millies-Lacroix zapowiedziała, że widzowie w każdym miesiącu obejrzą po dwa premierowe spektakle w TVP1. Jak poinformowała "znajdą się wśród nich przedstawienia dedykowane wielkim Polakom z okazji tegorocznych obchodów i rocznic, m.in. Tadeuszowi Kościuszce, Józefowi Piłsudskiemu i bratu Albertowi".
Za repertuar, premiery i wybór powtórek spektakli odpowiada powołana w czerwcu br. Agencja Kreacji Teatru TVP pod dyrekcją Ewy Millies-Lacroix, która zapowiedziała, że widzowie w każdym miesiącu obejrzą po dwa premierowe spektakle w TVP1. Jak poinformowała "znajdą się wśród nich przedstawienia dedykowane wielkim Polakom z okazji tegorocznych obchodów i rocznic, m.in. Tadeuszowi Kościuszce, Józefowi Piłsudskiemu i bratu Albertowi".
Dyrektor Agencji Kreacji Teatru w rozmowie z PAP wyraziła nadzieję, że "dwie premiery miesięcznie w Jedynce staną się nie tylko tradycją Teatru Tv, ale również okazją dla młodych widzów, którzy nie byli przyzwyczajeni dotąd i zaznajomieni z Teatrem Tv". "To nowe miejsce, w którym można się spotkać z najlepszymi aktorami, ze świetną literaturą, z emocjami i przeżyciami, które być może pomogą nam wszystkim lepiej żyć" - mówiła Millies-Lacroix.
"Jako pierwszą jesienną premierę w Teatrze Telewizji przygotowaliśmy melodramat +Wojna - moja miłość+ o Krystynie Skarbek z Małgorzatą Kożuchowską w roli tytułowej. A już za dwa tygodnie sztuka o Tadeuszu Kościuszce +Lekcja polskiego+, którego kreuje Artur Żmijewski" - zapowiedziała.
Premierę spektaklu "Wojna – moja miłość" Dominik W. Rettinger w reż. Wojciecha Nowaka zaplanowano w TVP1 4 września. W roli "ulubionej agentki Winstona Churchilla" Krystyny Skarbek vel Chistine Granville występuje Małgorzata Kożuchowska, a w spektaklu towarzyszą jej m.in. Ireneusz Czop i Marek Bukowski.
Kolejnymi premierami Teatru Tv w poniedziałkowym paśmie w TVP1 o g. 20.25 będą: 25 września "Lekcja polskiego" Anny Bojarskiej w reż. Mariusza Malca; 9 października "Lekcje miłości" Iriny Waśkowskiej w reż. Rafała Sabary; 23 października "Spiskowcy" wg Josepha Conrada Korzeniowskiego (scenariusz i reż. Jan Englert); 27 listopada "Brat naszego Boga" Karola Wojtyły (scenariusz tv i reż. Paweł Woldan); 14 grudnia "Marszałek" Wojciecha Tomczyka w reż. Krzysztofa Langa (spektakl przygotowano z okazji 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego); 18 grudnia "Mock. Szósty człowiek" wg powieści Marka Krajewskiego w adaptacji Krzysztofa Kopki i w reż. Łukasza Palkowskiego. 13 listopada zaplanowano powrót do formuły Teatru Tv na żywo. Pokazani zostaną "Emigranci" Sławomira Mrożka z Teatru Polskiego w Warszawie w reż. Piotra Cyrwusa.
O jesiennych premierach i teatralnych planach TVP Kultura mówił wicedyrektor programu Jakub Moroz, który obok trzech spektakli premierowych zapowiedział "Krótką historię współczesnego teatru". Będzie to trwający od 8 września br. do 20 maja 2018 r. przegląd rejestracji teatralnych TVP Kultura w warszawskim Kinie Elektronik.
Na antenie TVP Kultura jesienią premiery będą pokazywane we wtorki o g. 20.25: 19 września "Racheli" wg wspomnień Racheli Auerbach w reż. Iwony Siekierzyńskiej; 3 października "Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej" w reż. Iwana Wyrypajewa; 5 listopada "Mroku" Mariusza Bielińskiego w reż. Artura Tyszkiewicza.(PAP)
Grzegorz Janikowski (PAP)
gj/ agz/