Do 25 września wszyscy, którzy odwiedzili Kraków, mogą nadsyłać zdjęcia inspirowane projektami ilustracji do książki Wandy Chotomskiej „Abecadło krakowskie” – poinformowało Muzeum Narodowe w Krakowie (MNK), organizator konkursu „Krakowska pocztówka z wakacji”.
Oprócz wycieczki do stolicy Małopolski źródłem inspiracji uczestników ogólnopolskiego konkursu mogą być też – wskazuje MNK – projekty do ilustracji „Abecadła krakowskiego” pokazywane na wystawie „#dziedzictwo” w gmachu głównym MNK, a także grafiki (obrazy z kolejnymi literami alfabetu, którym przypisano istotne miejsce lub obiekt w mieście) zamieszczane co tydzień, w każdy wtorek, na facebookowym profilu placówki.
Fotografie należy nadsyłać na adres konkurs@mnk.pl (a także za pośrednictwem Instagramu). Jak czytamy w regulaminie, uczestnik może zgłosić nie więcej niż jedno zdjęcie wykonane w dowolnej technice fotograficznej i w dowolnym czasie (można przysyłać zdjęcia wykonane przed ogłoszeniem konkursu, jak i w trakcie jego trwania).
Wszystkie fotografie zostaną opublikowane w specjalnie otworzonym albumie, a we wrześniu jury wyłoni trzech zwycięzców. Na laureatów czekają nagrody rzeczowe i bilety wstępu do Muzeum.
„Abecadło krakowskie” to wizualna, rymowana historia wędrówki Słoneczka po Krakowie, w której każdej literze alfabetu przypisano jakieś istotne miejsce lub obiekt w mieście, począwszy od budynku Akademii Sztuk Pięknych na pierwszej stronie, gdzie malarz z paletą w jednej dłoni, z pędzlem w drugiej maluje obraz ustawiony na sztaludze. Wędrówkę zamyka znany symbol miasta – dzwon Zygmunt. Charakterystyczne jest też zakończenie opowiadania – z przymrużeniem oka łączące „ducha opiekuńczego” Krakowa z „duchem czasów”, w których powstawało: „Zachwycony Krakowem i uroczą wycieczkę, wszystkim padam do nóżek – Obywatel Słoneczko”.Autorem ilustracji do książki Wandy Chotomskiej jest Jan Marcin Szancer, rysownik i ilustrator książek dla dzieci, na których wychowały się całe pokolenia w powojennej Polsce. Profesor warszawskiej ASP, kierownik artystyczny Polskiego Instytutu Wydawniczego, współtwórca tygodników dla dzieci "Przygoda" i "Świerszczyk". Znany również jako scenarzysta i reżyser filmu "Teatr mój widzę ogromny". (PAP)
bko/ pat/