- Ambasada RP w Hadze informuje:
W dniu 6 września w Amsterdamie na cmentarzu Nieuwe Ooster begraafplaats odbędzie się uroczysty pogrzeb z honorami wojskowymi porucznika Macieja Socharskiego i plutonowego Henryka Sikorskiego załogi bombowca Wellington R-1322 Dywizjonu Bombowego 305 „Ziemi Wielkopolskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego”. Nastąpi również ponowne dedykowanie kamienia nagrobnego dla plut. Stanisława Pisarskiego, spoczywającego na tym samym cmentarzu, ale uznawanego dotychczas za lotnika nieznanego. W pogrzebie weźmie udział Pan Krzysztof Socharski, syn porucznika Macieja Socharskego i potomek Stanisława Pisarskiego (wnuk brata poległego lotnika). Rząd RP reprezentowany będzie przez Panią profesor Magdalenę Gawin, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W pogrzebie wezmą również udział przedstawiciele SZ RP, Uds.KiOR, IPN, wojskowi, a także organizacje polonijne i kombatanckie z Holandii.
305 Dywizjon bombowy został ustanowiony 1 września 1940 r. jako ostatni z czterech polskich dywizjonów bombowych. W okresie od kwietnia 1941 r. do sierpnia 1943 r. wykonał 1117 misji i zrzucił 1555 ton bomb na terenie nazistowskich Niemiec. 136 lotników zginęło, 10 było zaginionych a 33 wzięto do niewoli.
W dniu 8 maja 1941 sześcioosobowa załoga Wellington R-1322 składająca się z sierżanta Jana Dormana, plutonowego Zdzisława Gwóździa, porucznika Macieja Socharskiego, plutonowego Henryka Sikorskiego, kaprala Ludwika Karcza i plutonowego Stanisława Pisarskiego wyruszyła z bazy lotniczej Syerston z misją zbombardowania fabryk w mieście Bremen. Podczas lotu zostali przechwyceni przez niemieckiego Messerschmitta Bf-110 i o godz. 00.48 w dniu 9 maja 1941 r. zestrzeleni nad jeziorem IJsselmeer. Cała załoga Wellingtona R-1322 zginęła. 20 maja 1941 r. wydobyto z jeziora ciała sierżanta Dormana, plutonowego Gwóździa i plutonowego Pisarskiego. Pochowano ich na cmentarzu Nieuwe Ooster begraafplaats w Amsterdamie. Plutonowy Pisarski nie został w 1941 r. zidentyfikowany. Ciało kaprala Karcza odnaleziono na brzegu wyspy Urk 1 lipca 1941 r. Został on zidentyfikowany i pochowany na tej wyspie następnego dnia. W lipcu 1947 jego ciało zostało przeniesione na cmentarz Rusthof w Leusden.
W 2014 r. podczas wydobywania piasku z dna jeziora IJsselmeer natrafiono na szczątki samolotu Wellington R-1322. W sierpniu i wrześniu 2016 r. ministerstwo obrony narodowej Królestwa Niderlandów wydobyło z dna jeziora szczątki samolotu i dwóch do tej pory zaginionych lotników, tj. porucznika Socharskiego i plutonowego Sikorskiego. Po dokonaniu ich identyfikacji postanowiono dokonać uroczystego pochówku na cmentarzu w Amsterdamie obok polskich lotników, którzy spoczęli w tym miejscu 76 lat wcześniej.
Identyfikacja i uroczysty pochówek przywraca pamięć o bezimiennych bohaterach II Wojny Światowej, dzięki który możemy się dzisiaj cieszyć wolnością i dobrobytem w zjednoczonej Europie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ nmk/ bos/