W gmachu dawnego Banku Towarzystwa Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich swoją nową siedzibę będzie miał Sejmik Województwa Łódzkiego. Radni do zabytkowych wnętrz przeniosą się po ukończeniu rewitalizacji za ok. 12 mln zł.
O inwestycji, która ma rozpocząć się w przyszłym roku poinformowali na wtorkowej konferencji prasowej marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień i przewodniczący sejmiku Marek Mazur.
"Do tej pory samorząd woj. łódzkiego dbał o zabytki w regionie, przekazując pieniądze na ich rewitalizację. Cały czas pamiętaliśmy jednak o własnych obiektach, w tym o budynku dawnej siedziby banków przy ul. Roosevelta, który do tej pory spełniał inne funkcje, ale koncepcja powstania w nim nowej sali obrad sejmiku zrodziła się wraz z jego nabyciem 10 lat temu. Teraz, wykorzystując środki unijne, doczekaliśmy się rozpoczęcia realizacji tej idei" – powiedział przewodniczący Mazur.
Dodał, że inwestycja związana z remontem zabytkowego budynku oraz dostosowaniem go na potrzeby sejmiku szacowana jest na 12,3 mln zł, z czego prawie 70 proc. będzie pochodziło z funduszy UE. Rewitalizacja nieruchomości w ścisłym centrum Łodzi ma rozpocząć się w przyszłym roku, czyli – jak wskazał Mazur - w roku 20-lecia sejmiku. Zakończenie modernizacji i przeprowadzka planowana jest w 2020 r.
Obiekt przy ul. Roosevelta 15, do którego w przyszłości mają przenieść swoje obrady radni powstał w latach 1910 – 1911 na zlecenie Banku Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich i jest wpisany do łódzkiej ewidencji zabytków. Przez ok. 100 lat w gmachu wybudowanym w stylu wczesnomodernistycznym swoją siedzibę miały różne banki. Ostatnim był Bank Pekao SA, a po przejęciu nieruchomości przez samorząd woj. łódzkiego mieściły się w nim m.in. departamenty unijne oraz Centrum Obsługi Przedsiębiorcy. Zabytek pełnił też rolę plenerów filmowych, m.in. w dramacie wojennym w reż. Jana Komasy "Miasto 44" nakręcono w nim sceny w szpitalu.
"Będzie to jedna z piękniejszych w kraju siedzib sejmiku, ale najważniejsze, że zadbamy o własny majątek" – podkreślił Mazur.
Marszałek Stępień poinformował, że rewitalizacja obejmie zewnętrzną i wewnętrzną część budynku. Pod salę obrad radnych zostanie zaadaptowana dawna sala obsługi klientów. "Gmach czeka termomodernizacja oraz zostanie wyposażony w nowoczesne instalacje teletechniczne i energooszczędne. Zostanie zachowany zabytkowy charakter wnętrz" – tłumaczył.
Przypomniał, że inwestycja wpisuje się działania władz regionu związane z rewitalizacją najważniejszych obiektów należących do samorządu woj. łódzkiego. Wskazał, że wkrótce zostaną podpisane umowy na realizację projektów m.in. odnowienia elewacji Teatru Wielkiego (10 mln zł), rewitalizacji budynku Muzeum Archeologicznego (21 mln zł) i Łódzkiego Domu Kultury (10 mln zł).
Do tej pory radni sejmiku obradowali w biurowcu przy ul. Piłsudskiego, który jest także główną siedzibą Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. (PAP)
bap/ je/