Kolejne prace Samuela Hirszenberga - "Lutomiersk o zmierzchu", "Inowłódz" oraz "Szkic siedmiu postaci" - trafią do Muzeum Miasta Łodzi. Placówka kupi je od Ben Uri Gallery & Museum z Londynu - poinformowała w czwartek PAP przedstawicielka muzeum Joanna Rembowska.
Zakup prac oraz premiera katalogu "Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej" wieńczą trzyletni projekt badawczo-wystawienniczy realizowany przez Muzeum Miasta Łodzi (MMŁ) we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym.
Rembowska przypomniała, że pierwszym etapem przedsięwzięcia realizowanego od 2015 do 2017 r. były kompleksowe prace badawcze nad życiem i twórczością trzech braci Hirszenbergów pochodzących z Łodzi: Samuela, Leona i Henryka. Łodzianie mogli obejrzeć wystawę ich twórczości, uczestniczyć w wykładach, spotkaniach, zajęciach edukacyjnych i międzynarodowej konferencji naukowej.
Dyrektor MMŁ Barbara Kurowska wyraziła radość z faktu, że na zakończenie projektu "Bracia Hirszenbergowie" nie tylko można będzie oddać w ręce gości muzeum obszerny katalog, ale także zaprezentować kolejne trzy prace "uzupełniające spuściznę kulturową" po braciach znajdującą się w zbiorach MMŁ.
Zakupione dwie prace malarskie Samuela Hirszenberga przedstawiają fragmenty zabudowy Lutomierska i Inowłodza z końca XIX wieku. Z kolei rysunek na papierze "Szkic siedmiu postaci" przedstawia grupę postaci męskich i kobiecych, otaczających rzeźbiarskie popiersie, które przypomina wizerunek prawdopodobnie Izraela Kalmanowicza Poznańskiego.
Jak wyjaśnił koordynator projektu i kurator wystawy Adam Klimczak, dwujęzyczny (polsko-angielski) katalog, to najobszerniejszy zbiór informacji na temat braci Hirszenbergów wydany do tej pory. Część pierwsza, drukowana, zawiera reprodukcje wybranych prac Samuela, Leona i Henryka, a także kalendarium ich życia i twórczości. Druga to dołączone do wydawnictwa na pamięci USB studia i materiały badawcze na temat braci, ilustrowane teksty pokonferencyjne, dostępne również na stronach: www.muzeum-lodz.pl i www.jhi.pl. (PAP)
jaw/ pat/