Trzy rzeźby buddyjskie, wyroby szklane oraz porcelanową filiżankę – eksponaty zakupione w tym roku dzięki dofinansowaniu z resortu kultury – można od wtorku zobaczyć na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów, trzy buddyjskie rzeźby to figury Buddy Siakjamuniego, bodhisattwy Guanyina oraz Zielonej Tary.
„Te nabytki wzbogaciły zbiory Działu Rzemiosł Bliskiego i Dalekiego Wschodu Muzeum Narodowego we Wrocławiu” - powiedziała Kowalów. Rzeźby pochodzą z okresu od XV w. do XIX w. To odlewy z brązu oraz mosiądzu.
Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Narodowe we Wrocławiu zakupiło również XIX-wieczne szkło i porcelanę. To zabytki upamiętniające polskie powstania narodowe.
Szklany puchar datowany na 1863 r. powstał w hucie szkła hrabiów von Harrach w Neuwelt (dziś czeski Novy Svet). Widnieje na nim wizerunek Tadeusza Kościuszki. „Cały płaszcz naczynia obiega dramatyczna scena z bitwy pod Maciejowicami rozegranej 10 października 1794 r.” - podała Kowalów.
Inny z zabytków to szklanica powstała po 1830 r. w którejś z hut w Małopolsce. Na niej również widnieje przedstawienie upamiętniające Insurekcję Kościuszkowską.
Wśród nabytków jest również szklanica z konnym portretem Napoleona z 1845 r. oraz druga z 1840 r. również przedstawiająca Napoleona.
Eksponowana jest także filiżanka z portretem księcia Józefa Poniatowskiego. Wykonano ją najprawdopodobniej w Paryżu po 1813 r.
Wystawę można oglądać do 29 października. (PAP)
autor: Piotr Doczekalski
edytor: Paweł Tomczyk
pdo/ pat/