W Krakowie rusza pierwsza edycja plebiscytu na księgarnię roku. Spośród 31 miejsc wskazanych przez ekspertów miłośnicy literatury wybiorą pięć, które otrzymają Księgarski Znak Jakości. Głosowanie potrwa do 6 grudnia, a ogłoszenie wyników nastąpi w Dniu Księgarza 13 grudnia – poinformowała w czwartek Edyta Nowak z Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Wśród 31 wskazanych miejsc znalazły się antykwariaty i księgarnie niezrzeszone w ramach żadnej sieci oraz kawiarnio-księgarnie, z pominięciem księgarni muzealnych, księgarni prowadzących sprzedaż publikacji wyłącznie jednej oficyny oraz oferujących tzw. "tanią książkę".
Oceniane będą m.in. obsługa, jakość asortymentu, oferta kulturalna i atmosfera danego miejsca.
Każdy może wskazać co najwyżej pięć księgarni, a głosy będzie można oddać w księgarniach, w internecie (ksiegarnie.miastoliteratury.pl) oraz podczas październikowego Festiwalu Conrada i Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.
Nagrodą dla zwycięskich księgarń będzie kampania promocyjna w przestrzeni miejskiej oraz dodatkowe wsparcie merytoryczne w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Atrakcyjne nagrody m.in. bony na zakupy w księgarniach czekają także na głosujących.
Inspiracją dla krakowskiego plebiscytu były francuski Znak Jakości LIR (Librairie independante de reference) i Niemiecka Nagroda Księgarska (Deutscher Buchhandlungpreis).
Według raportów Biblioteki Narodowej ponad połowa decyzji o wyborze książki zapada w księgarniach. Dlatego - jak podkreślają organizatorzy plebiscytu - dobrze prowadzone księgarnie z ambitną ofertą dla wszystkich, a często z własnym programem wydarzeń kulturalnych to "prawdziwe skarby na mapie miasta".
"Do udziału w plebiscycie wytypowaliśmy kameralne, niesieciowe księgarnie i antykwariaty z całego Krakowa, a więc takie miejsca, które mogą najwięcej na akcji skorzystać" - mówi Krzysztof Żwirski z Krakowskiego Biura Festiwalowego. "Chcemy zwrócić uwagę na ich kulturotwórczą rolę i ogromne, a bardzo często niedoceniane znaczenie w upowszechnianiu czytelnictwa" - dodał.
Organizatorem plebiscytu są miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe w ramach programu "Kraków Miasto Literatury UNESCO".
Obecnie pod Wawelem działa ok. 50 księgarń niezrzeszonych i kawiarnio-księgarni.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czona
edytor: Agata Zbieg
wos/ agz/