Trzynastu wokalistów weźmie udział w rozpoczynającym się w czwartek w Poznaniu Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Muzyki Dawnej "Canticum Gaudium". Jak przekonują organizatorzy wydarzenia, jest to jeden z nielicznych takich konkursów na świecie.
Wydarzenie poświęcone muzyce XVII i XVIII wieku ma w tym roku swoją czwartą edycję. Konkurs jest inicjatywą Poznańskiego Chóru Chłopięcego. O nagrody zawalczą wokaliści z Polski, Łotwy, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Singapuru oraz artysta reprezentujący Włochy i Wenezuelę.
"Nasze wydarzenie jest unikatem na skalę światową. To bardzo specjalistyczny konkurs, zamykający się tylko w epoce renesansu i baroku. Bardzo często organizatorzy, którzy robią tego typu konkursy, łączą muzykę dawną z muzyką operową - my skupiliśmy się wyłącznie na wykonawstwie muzyki dawnej. Takich konkursów jest na świecie bardzo niewiele, w Europie odbywają się prawdopodobnie tylko trzy” – powiedziała PAP w imieniu organizatorów Joanna Theuss.
W konkursie mogą brać udział wykonawcy z całego świata w wieku od 18 do 40 lat, specjalizujący się w wykonawstwie dzieł kompozytorów z epoki renesansu i baroku. Nagroda za zajęcie pierwszego miejsce to 20 tys. zł.
W trwających od piątku w Auli im. S. Stuligrosza poznańskiej akademii muzycznej przesłuchaniach półfinałowych wezmą udział artyści, którzy zakwalifikowali się do udziału w konkursie na podstawie wcześniej nadesłanych zgłoszeń. Ich występy oceni międzynarodowe jury, złożone z wybitnych znawców muzyki dawnej z Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii i Polski.
"Do niedzieli Poznań będzie rozbrzmiewał dźwiękami kompozycji, m.in. takich twórców jak John Dowland, Claudio Monteverdi, Jan Sebastian Bach, czy Jerzy Fryderyk Haendel. Wszystkie przesłuchania konkursowe, jak również koncert galowy są bezpłatne i otwarte dla publiczności" – podała Theuss.
Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się ok. 60 wykonawców z całego świata.
Wieńczący wydarzenie koncert galowy odbędzie się w niedzielę wieczorem w poznańskiej Auli Nova. W jego trakcie usłyszeć będzie można laureatów trzech pierwszych nagród. Zaprezentowane zostaną też motety autorstwa kompozytorów, pochodzących z rodziny Bachów: Johanna, Johanna Christopha, Johanna Michaela i Johanna Sebastiana, w wykonaniu Poznańskiego Chóru Chłopięcego oraz Chóru Dziewczęcego Poznańskiej Szkoły Chóralnej. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ itm/