Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Włoch - Witold Waszczykowski i Angelino Alfano, odsłonili w poniedziałek w Palermo na Sycylii tablicę upamiętniającą Karola Szymanowskiego. W ceremonii uczestniczył burmistrz miasta Leoluca Orlando.
Tablica z brązu poświęcona polskiemu kompozytorowi, któremu bliska była Sycylia i jej dedykował swą operę "Król Roger", odsłonięta została w ogrodzie przy Teatro Massimo, największym teatrze operowym we Włoszech i jednym z największych w Europie. W pobliżu znajduje się popiersie króla włoskiej opery Giuseppe Verdiego, co tym bardziej podkreśla znaczenie hołdu oddanego polskiemu kompozytorowi.
W czasie ceremonii minister Waszczykowski powiedział: "Cieszę się, że ta tablica będzie symbolizowała więzi polsko-włoskie".
Szef włoskiej dyplomacji podkreślił, że tablica dedykowana jest "Europejczykowi, który inspirował się Sycylią, myśląc o niej jako centrum Regionu Morza Śródziemnego".
Alfano przypomniał uczestnikom uroczystości o tym, że w hymnach obu krajów są wzajemne nawiązania do wspólnej, polsko-włoskiej historii. "Łączy nas tysiąc więzi" - dodał.
Burmistrz Palermo mówił o inicjatywach miasta dedykowanych przyjaźni polsko-włoskiej. Wspomniał m.in. o tablicy poświęconej pamięci Jana Karskiego.
Tablicę ku czci Szymanowskiego przygotowano z inicjatywy ambasady RP we Włoszech, która w ten sposób postanowiła uczcić 80. rocznicę śmierci kompozytora.
Zaprojektowana przez rzeźbiarza Bronisława Krzysztofa tablica przypomina swą formą, przywołaną w jednym z dzieł kompozytora metopę, czyli znaną w starożytnym budownictwie płytę na fryzie, zdobioną płaskorzeźbą. Znajduje się na niej portret artysty oraz napis: "Pamięci Karola Szymanowskiego (1882-1937), polskiego kompozytora, zainspirowanego Sycylią autora +Króla Rogera+. Palermo 2017".
To w Teatro Massimo "Król Roger", odkryty ostatnio na świecie na nowo, został po wielu latach przerwy ponownie wystawiony w 2005 roku. Na początku października bieżącego roku dzieło to otworzyło w Rzymie sezon w Narodowej Akademii Świętej Cecylii.
W czasie uroczystości w Palermo przypomniano związki Karola Szymanowskiego z Sycylią i jego wizyty w latach 1911-1914 na wyspie, na której szukał inspiracji dla swych dzieł. Kompozytor odwiedził wtedy m.in. zabytki arabskie i normandzkie, muzeum archeologiczne w Palermo, Dolinę Świątyń w Agrigento, Syrakuzy, antyczny amfiteatr w Taorminie.
Po powrocie do Polski skomponował serię dzieł, nawiązujących do tych miejsc. Są wśród nich "Pieśni miłosne Hafiza", III Symfonia "Pieśń o nocy", "Nokturn i Tarantella", miniatura fortepianowa "Metopy", "Mity". Ukoronowaniem tych inspiracji był "Król Roger", opowiadający o normandzkim królu średniowiecznej Sycylii. Libretto napisał Jarosław Iwaszkiewicz. Premiera opery odbyła się w 1926 roku w Warszawie. W Palermo została wystawiona w 1949 roku w Teatro Massimo.
Z Palermo Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ ndz/ ap/ mkr/