Dzień w którym Sejm przyjął uchwałę ws. 95. rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech to historyczny dzień - ocenił w piątek poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk. Według niego Sejm po raz pierwszy w historii popiera postulat przyznania praw mniejszości narodowej Polakom mieszkającym w Niemczech.
W piątek Sejm przyjął uchwałę ws. 95. rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech.
Na konferencji prasowej w Sejmie Szynkowski vel Sęk wskazał na polityczny aspekt tej uchwały. "Sejm po raz pierwszy w swojej historii w tej właśnie uchwale popiera postulat przyznania prawa mniejszości narodowej Polakom mieszkającym w Niemczech. A tak naprawdę przywrócenia tego prawa, bowiem przed wojną, Polacy mieszkający w Niemczech mogli liczyć na status mniejszości" - podkreślił poseł.
Jak zauważył do tej pory Sejm nie podejmował tego tematu. "Dzisiaj jest ten historyczny dzień, kiedy Sejm te postulaty od lat wyrażane przez Związek Polaków w Niemczech wspiera i się z nimi identyfikuje" - zaznaczył Szynkowski vel Sęk.
W jego ocenie Niemcy mieszkający w Polsce mogą liczyć na prawa mniejszości, natomiast Polacy mieszkający w Niemczech - nie. "Nie występuje tutaj równowaga. To od lat jest przedmiotem pewnego braku tego wymiaru przyjaznych relacji polsko-niemieckich właściwego w naszej opinii" - mówił poseł PiS.
Anna Wawrzyszko (ZPwN) podkreśliła, że ambasador RP w Niemczech Andrzej Przyłębski bardzo wpiera Związek Polaków w Niemczech. "Przez swoje kontakty i swoją pozycję umożliwia nam bardzo wiele i pomaga nam w tych kwestiach" - zaznaczyła. Oświadczyła też, że ZPwN w najbliższym czasie "będzie stawiał na wokandę sprawę odszkodowań za majątek, który został nam zagrabiony".
"Będziemy domagali się uczczenia członków Związku Polaków w Niemczech, którzy ginęli w obozach koncentracyjnych, i gdzie sądy niemieckie oddalały roszczenia z uwagi na fakt, że nasi członkowie nie dostali żadnych odszkodowań, ponieważ działali wbrew obowiązującemu systemowi" - zaznaczyła.
Według Małgorzaty Wypych (PiS) sejmowa komisja łączności z Polakami za granicą już kilkakrotnie zajmowała się kwestią praw Polaków mieszkających w Niemczech. "Szczególnie pod kątem nauki języka polskiego" - zaznaczyła posłanka.
Oceniła, że parlament popierając tę uchwałę pokazał światu, że istnieje Związek Polaków w Niemczech. "Ale co najważniejsze, że głośno się powiedziało również o tym, że dokumenty jak również prawo, które nadal w Niemczech, obowiązuje jest prawem III Rzeszy, co tak naprawdę w obecnym stanie wydaje się pewnym kuriozum, ale niestety tak jest" - podkreśliła Wypych.
W uchwale przyjętej przez Sejm zapisano, że Sejm RP w 95. rocznicę powstania Związku Polaków w Niemczech "wyraża szacunek dla wszystkich jego działaczy, którzy przyczynili się do zachowania polskości na ziemiach należących do naszego zachodniego sąsiada".
"Dziś, w czasie gdy Polskę i Niemcy łączy przyjazne sąsiedztwo, działania Związku zmierzają do zapewnienia Polakom pomocy ze strony niemieckich władz federalnych i lokalnych, adekwatnego do pomocy udzielanej mniejszości niemieckiej w Polsce. Sejm wspiera te działania, jak również wyrażany od lat postulat przywrócenia Polakom statusu mniejszości narodowej odebranego bezprawnie w 1940 r." - podkreślono w uchwale.(PAP)
autor: Edyta Roś
ero/ par/