Polska Agencja Prasowa oraz Instytut Pamięci Narodowej zawarły porozumienie, dzięki któremu do Codziennego Serwisu Fotograficznego PAP będą trafiać profesjonalne zdjęcia specjalistów IPN z prac poszukiwawczych tajnych miejsc pochówku ofiar totalitaryzmów.
"Współpraca PAP z IPN pozwoli nam dokładniej, a także - co ważne w dzisiejszych czasach - szybciej, zilustrować bardzo ważne dla historii Polski poszukiwania ofiar komunizmu i niemieckiego nazizmu. Mamy nadzieję, że dzięki podpisanemu w ostatnich dniach aneksowi do dotychczasowej umowy Agencji z IPN uda nam się dotrzeć do większej liczby osób zainteresowanych pracami Instytutu Pamięci Narodowej" - podkreślił redaktor naczelny PAP Foto Andrzej Hrechorowicz.
Porozumienie PAP z IPN przewiduje publikację w Codziennym Serwisie Fotograficznym PAP zdjęć z aktualnych prac poszukiwawczych tajnych miejsc pochówków ofiar totalitaryzmów - w najbliższym czasie będą to np. fotografie z prac na Opolszczyźnie w okolicach Grodkowa, gdzie poszukiwane są szczątki żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Henryka Flamego "Bartka". Fotografie, wykonywane profesjonalnym sprzętem przez pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji, będą udostępniane w serwisie bezpłatnie. Pierwsze efekty współpracy - fotografie z prac IPN w Gross-Rosen - można już obejrzeć w serwisie.
Codzienny Serwis Fotograficzny PAP to kompletny pakiet zdjęciowy obrazujący najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie. Każdego dnia trafia do niego kilkaset fotografii, które przedstawiają wydarzenia polityczne, kulturalne czy sportowe. Serwis to zestaw zdjęć wykonanych przez fotoreporterów PAP wzbogacony zdjęciami agencji fotograficznej EPA.
"Współpraca z PAP otwiera dla nas spore możliwości w informowaniu o pracach również obrazem. Media będą mogły pobierać je bezpłatnie, co pozwoli nam dotrzeć z efektami naszych prac do szerszej społeczności. Co ważne zdjęcia te będą aktualne, a niestety często w mediach bieżące prace ilustrowane są fotografiami sprzed kilku lat" - powiedziała mec. Anna Szeląg, która kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN wspólnie z wiceprezesem IPN prof. Krzysztofem Szwagrzykiem. Jak mówiła, zainteresowanie społeczne poszukiwaniami ofiar komunizmu wciąż jest bardzo duże; dotyczy to zwłaszcza prac w Warszawie: na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach oraz na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej na Mokotowie.
Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN szeroko relacjonuje swoje prace w mediach społecznościowych; głównie na Twitterze i Facebooku. Osoby chcące zapoznać się z pracami specjalistów Instytutu, m.in. archeologów, antropologów i medyków sądowych, mogą również dowiedzieć się wielu szczegółów ze strony internetowej Biura - www.poszukiwania.ipn.gov.pl. Utrzymanie zainteresowania społecznego pracami Biura jest ważne m.in. dla uzyskiwania materiału genetycznego od krewnych ofiar. Próbki DNA są niezbędne w procesie przeprowadzania kolejnych identyfikacji.
Poszukiwania tajnych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego prowadzone są od kilku lat przez IPN w całej Polsce, a od niedawna poza granicami kraju - na Białorusi i na Litwie. Historycy szacują, że w latach 1944-56 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło ponad 50 tys. osób; należy podkreślić, że poza ofiarami komunizmu poszukiwane są również szczątki ofiar niemieckiego nazizmu.
Wśród najważniejszych postaci Polskiego Państwa Podziemnego i powojennej walki z komunizmem, które specjalistom IPN udało się wydobyć z dołów śmierci, są m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", mjr Hieronim Dekutowski "Zapora", dowódca NSZ ppłk Stanisław Kasznica. W Gdańsku prof. Szwagrzyk wraz z zespołem odnalazł szczątki Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka".
Współpraca IPN z PAP Foto to rozszerzenie dotychczasowego porozumienia, które obie instytucje zawarły w marcu 2017 r. Umowa przewiduje wykorzystanie i popularyzację dorobku naukowego IPN, zwłaszcza jego zasobów archiwalnych i wyników badań dotyczących historii Polski XX wieku, za pośrednictwem serwisów informacyjnych PAP oraz jej portali tematycznych, w tym portalu dzieje.pl, prowadzonym przez agencję wspólnie z Muzeum Historii Polski.
Współpraca PAP i IPN ma ułatwić korzystanie z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych nauczycielom i uczniom, a także dziennikarzom, publicystom oraz wszystkim, którzy interesują się dziejami Polski i jej dziedzictwem kulturowym. Dzięki porozumieniu Instytut udostępnia nie tylko materiały tekstowe i archiwalne dokumenty, ale również fotografie, nagrania dźwiękowe i filmowe oraz mapy. Ze swej strony PAP udostępnia IPN część zdjęć z bazy PAP Foto.
"Instytut Pamięci Narodowej jest w tym momencie największą - nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej - instytucją posiadającą archiwa, będące spuścizną po komunistycznej Służbie Bezpieczeństwa, prowadzącej działalność na wielu polach. Tą wiedzą chcemy się dzielić. PAP - która w przyszłym roku obchodzić będzie 100-lecie istnienia, jest rówieśniczką niepodległej Polski (...) - zawsze doceniała znaczenie historii" - mówił w kwietniu br. prezes IPN. (PAP)
autor: Norbert Nowotnik
edytor: Paweł Tomczyk
nno/ pat/