Jak upamiętniać ważne wydarzenia z historii Polski i regionu, jak dbać o pamięć historyczną i jak o niej uczyć - o tym dyskutowali historycy i samorządowcy podczas I Podlaskiego Kongresu Pamięci Narodowej, który odbył się we wtorek w Białymstoku.
Kongres został zorganizowany przez oddział Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku. Wzięli w nim udział m.in. historycy, samorządowcy z regionu, a także przedstawiciele środowisk, które zajmują się upamiętnianiem wydarzeń historycznych.
"Kongres to okazja do spotkania i rozmowy różnych środowisk, które zajmują się upamiętnianiem oraz zwrócenie uwagi jak ważny jest to element naszej codzienności" - powiedział podczas otwarcia jeden z organizatorów, naczelnik oddziałowego biura edukacji narodowej IPN w Białymstoku dr Waldemar Brenda.
Zauważył, że spotkanie adresowane było przede wszystkim do samorządowców, którzy z racji sprawowanych funkcji i mocy prawnej mają - jak podkreślił - "możliwość oddziaływania na kształt przestrzeni publicznej, na pewne treści, którymi ta przestrzeń jest nasycona, na pewne również symboliczne treści, które mogłyby się w tej przestrzeni znajdować".
Brenda dodał, że kongres to też okazja, aby dyskutować nie tylko o formach i sposobach upamiętniania dla samego upamiętnienia, ale też po to - jak mówił - "żeby z tych zdarzeń czerpać pewną wiedzę, pewną naukę, pewne wartości na przyszłość". Powiedział, że spotkanie służy również lokalnym działaczom społecznym, którym leży na sercu pamięć o ważnych wydarzeniach z ich miejscowości.
Kongres zorganizowano tuż przed obchodami Narodowego Święta Niepodległości. "Organizujemy to wydarzenie w momencie poprzedzającym ostatni rok przed stuleciem niepodległości. W ten sposób chcemy zainaugurować te obchody" - mówił. Dodał, że to okazja do rozmowy z samorządowcami i działaczami społecznymi o pamięci narodowej i sposobach upamiętnienia tej rocznicy.
Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski mówił, że 100. rocznica odzyskania niepodległości to będzie wyjątkowy jubileusz. "Ta rocznica będzie obchodzona w szczególny sposób" - powiedział. Dodał, że wydarzenia związane z tą rocznicą przygotowywane są na szczeblu ogólnopolskim, ale też regionalnym. Dlatego też - jak dodał w rozmowie z dziennikarzami - tak ważne jest to wtorkowe spotkanie, podczas którego można wymienić się pomysłami i wiedzą, w jaki sposób samorządy chcą zorganizować obchody u siebie.
Jak mówił dziennikarzom burmistrz Wasilkowa Mirosław Bielawski, jednym z pomysłów upamiętnienia 100-rocznicy odzyskania niepodległości jest nadanie powstającemu w Wasilkowie rondu nazwy "Niepodległości".
Podobne Kongresy Pamięci Narodowej organizowane przez regionalne oddziały IPN odbyły się wcześniej w Poznaniu i Gdańsku - poinformował Brenda. (PAP)
autor: Sylwia Wieczeryńska
swi/ agz/