Złożeniem wieńca i kwiatów pod tablicą poświęconą Józefowi Piłsudskiemu w Budapeszcie uczcili w sobotę polscy dyplomaci i przedstawiciele Polonii Święto Niepodległości i 150. rocznicę urodzin marszałka.
Zebrani, w tym ambasador Jerzy Snopek i przedstawiciel władz XII dzielnicy, gdzie znajduje się tablica, odśpiewali hymny polski i węgierski, po czym proboszcz polskiej parafii personalnej w Budapeszcie ks. Krzysztof Grzelak zmówił modlitwę za Ojczyznę św. Andrzeja Boboli.
Snopek zapowiedział, że „dzięki życzliwości, przyjaźni i – ośmielę się powiedzieć – dalekowzrocznej mądrości politycznej władz dzielnicy” w przyszłym roku w pobliskim parku stanie nowy pomnik Piłsudskiego oraz jego imię otrzyma jedna z alejek.
„Od władz dzielnicy uzyskałem zapewnienie, że jedna z alej parku w tej dzielnicy będzie nosiła imię Piłsudskiego i przy tej alejce zostanie odsłonięte popiersie marszałka” – powiedział PAP ambasador.
Po uroczystości pod tablicą uczestnicy obchodów – w tym liczna gromada dzieci – udali się "Pociągiem Niepodległości", czyli małą kolejką na kołach, na prezentację „Polsko-węgierskiej literackiej książki kucharskiej” do Villi Livii, również w XII dzielnicy.
Autorzy książki wspartej finansowo przez węgierskie Ministerstwo Zasobów Ludzkich – małżeństwo Agnieszka Janiec-Nyitrai i Zoltan Nyitrai – przedstawili w niej przepisy na najpopularniejsze dania polskie i węgierskie, nawiązując do kultury obu krajów. I tak, w książce podkreślono, że o barszczu wspomina już Mikołaj Rej w „Żywocie człowieka poczciwego”, a bigos uwiecznił w „Panu Tadeuszu” Adam Mickiewicz, głosząc, że ”w słowach wydać trudno bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną”.
Chętni mogli także spróbować żurku, bigosu, węgierskiego gulaszu z kluseczkami czy ciast, a także skosztować węgierskiego wina.
Jak podkreślił w rozmowie z PAP obecny na uroczystości konsul Marcin Sokołowski, obchody Święta Niepodległości na Węgrzech mają szczególną oprawę, gdyż działające w tym kraju samorządy narodowości polskiej pamiętają o polskich świętach i tradycjach i organizują uroczystości w swoich miastach w różnych dniach – w tym roku pierwsze zaczęły się na kilka dni przed 11 listopada, a ostatnie odbędą się pod koniec przyszłego tygodnia.
Sokołowski powiedział, że w piątek obchodzono Święto Niepodległości w Veszprem na zachodzie Węgier z udziałem dzieci ze szkół muzycznych z Polski i Węgier. W następnych dniach zaplanowano uroczystości z tej okazji w Bekescsaba, Egerze, Segedynie, Dunaujvaros i w Gyoer, gdzie także odbędzie się festiwal muzyki polskiej.
W samym Budapeszcie w niedzielę odbędzie się jeszcze w polskim kościele msza za Ojczyznę i spotkanie przedstawicieli Polonii, a wieczorem stołeczny samorząd narodowości polskiej zorganizował z okazji Święta Niepodległości koncert "Zanim serca miłość złączy - muzyka polska epoki romantyzmu".
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ dmi/ mal/