20 koncertów znalazło się w programie 12. Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Na scenach 12 śląskich miast wystąpi ponad 300 artystów, nie tylko w repertuarze barokowym. Koncert inauguracyjny odbędzie się w piątek w bytomskim kościele pw. Świętej Trójcy.
Festiwal im. Gorczyckiego to jedno z największych muzycznych wydarzeń w regionie. Jego program przedstawili organizatorzy podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Bytomiu.
Wydarzenia festiwalowe będą odbywały się każdego dnia - w kościołach, salach koncertowych oraz instytucjach kultury. Ostatnim z nich będzie koncert w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Dyrektor festiwalu Adam Wesołowski powiedział na konferencji, że wśród wykonawców na szczególną uwagę zasługują m.in.: Baroque Collegium 1685, Walerij Sokołow (skrzypce), Joseph Tawadros (oud), który był gwiazdą słynnych koncertów jednego z największych festiwali na świecie - BBC Proms, a także wybitny pianista Piotr Anderszewski.
„Festiwal budzi wielkie zainteresowanie poza granicami Śląska. Postanowiliśmy stworzyć swoją markę, która jest rozpoznawalna i indywidualna i to coraz bardziej jest w cenie (…) Wynosimy na piedestał Gorczyckiego, który nazywany jest polskim Haendlem i podczas poprzednich edycji zdarzało się, że publiczność była w stanie rozpoznać czy dany utwór jest utworem Gorczyckiego, Haendla, czy nawet wczesnego Mozarta” – powiedział Wesołowski.
Przypomniał, że Gorczycki był nie tylko wybitnym kompozytorem, ale również duchownym i społecznikiem. „Warto tę postać promować” – podkreślił.
Prezydent Bytomia Damian Bartyla przypomniał, że patron festiwalu urodził się w Rozbarku, dzisiejszej dzielnicy Bytomia. „Bytom ma wspaniałe tradycje kulturalne i instytucje, z których jesteśmy dumni. Unikatowy program, wspaniali artyści z Polski i zagranicy – to wszystko buduje prestiż festiwalu, który jest już znana marką” – powiedział Bartyla.
Dyrektor artystyczny festiwalu Jarosław Kitala wspomniał, że impreza została przed laty zainspirowana przez osoby prywatne, które wspólnym wysiłkiem zrealizowały swoje marzenie. Teraz festiwal jest wspierany przez wiele instytucji. „Nabieramy impetu, rozmachu. Bardzo nas to cieszy” – powiedział.
Choć głównym tematem festiwalu jest muzyka barokowa, to jednak organizatorzy starają się dotrzeć do szerszej publiczności – udaje się to m.in. dzięki nowym aranżacjom. „W ten sposób lansujemy ją w bardzo szerokim zakresie kultury odbioru” – podkreślił Kitala.
Wesołowski dodał, że festiwal będzie też wprowadzeniem do Świąt Bożego Narodzenia – taka tematyka pojawi się na wielu koncertach.
Ks. Grzegorz Gerwazy Gorczycki urodził się ok. 1665 r. jako syn Adama Gorczycy, właściciela największego gospodarstwa w Rozbarku (dzisiejsza dzielnica Bytomia). Zapisał się w historii muzyki jako jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich epoki baroku. Jest autorem m.in. utworów chóralnych, które stanowiły oprawę liturgiczną nabożeństw i na pewno były wykonywane w okresie od 1698 do 1734 r., gdy ks. Grzegorz Gerwazy Gorczycki był kapelmistrzem wawelskiej kapeli.
Był również penitencjarzem w katedrze wawelskiej i - zdaniem historyków - osobą szczególnie wrażliwą na potrzeby biednych. Wspomina się, że podczas zarazy i okupacji miasta przez Szwedów, był jednym z nielicznych kapłanów niosących posługę duszpasterską krakowianom. Zmarł 30 kwietnia 1734 r.
Szczegóły dotyczące festiwalu można znaleźć na stronie gorczycki.pl(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
edytor: Paweł Tomczyk
kon/ pat/