Rękopis "Pro memoria" Stefana Wyszyńskiego wymaga troskliwej opieki archiwistycznej - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak podczas wtorkowej prezentacji pierwszego tomu codziennych zapisków Prymasa Tysiąclecia. To bardzo ważny przedmiot badań - dodał.
"Rękopis +Pro memoria+ znajduje się w naszym archiwum archidiecezjalnym w Gnieźnie (...), niestety wymaga on troskliwej opieki archiwistycznej" - podkreślił abp. Polak, który dodał, że dokument ten, którego opracowaniem zajęli się badacze m.in. IPN, liczy w archiwum kilka metrów bieżących brulionów.
"Ten materiał archiwalny rzeczywiście stanowi bardzo ważny przedmiot badawczy i cieszę się, że będzie on przebadany w całości - tzn. to, co posiadamy aż do roku 1981" - zaznaczył. Dodał też, że do tej pory w Polsce były wydawane jedynie fragmenty zapisków Prymasa Tysiąclecia z lat 1948-81.
Prymas Polski zwrócił też uwagę, że wydanie "Pro memoria" wiązało się i nadal będzie się wiązać z bardzo trudną i żmudną pracą historyków. "Muszę powiedzieć, że z dużym uznaniem patrzyłem na to w jaki sposób to, co zostało zapisane przez księdza prymasa, niekiedy także w pewnej formie skróconej czy w pewnej formie, którą dopiero należało odczytać (...), w jaki sposób to zostało bardzo sumiennie podjęte" - powiedział abp Polak.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz ocenił, że opracowane naukowo wydanie "Pro memoria" Stefana Wyszyńskiego stanie się niezwykle ważnym źródłem dla najnowszej historii Polski. "Dzisiaj jesteśmy świadkami ukazania się pierwszego tomu, niedługo będzie tom drugi (dot. 1953 r.)" - dodał kard. Nycz.
"Nie mam najmniejszej wątpliwości, że to jest sprawa ogólnonarodowa w tym znaczeniu, że udostępniamy dokument, który będzie miał 27 tomów; dokument człowieka, który systematycznie zapisywał historię nie tylko swojego życia, ale i historię Kościoła (...) przez wszystkie lata swojego pontyfikatu na stolicy prymasowskiej w Polsce" - powiedział kard. Nycz. Przypomniał, że ostatnie zapiski Wyszyńskiego są datowane kilkanaście dni przed jego śmiercią.
Prezentowany we wtorek na UKSW w Warszawie pierwszy tom "Pro memoria" obejmuje spostrzeżenia i refleksje prymasa z lat 1948-52, gdy władze komunistyczne prowadziły działania zmierzające do całkowitej marginalizacji społecznej Kościoła katolickiego w Polsce.
Dzieło Prymasa Tysiąclecia zostanie wydane w całości dzięki współpracy IPN, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Archidiecezji Warszawskiej i Archidiecezji Gnieźnieńskiej, a także Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Projekt wsparło także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. (PAP)
nno/ pat/