W litewskim Sejmie otwarto w środę wystawę „Wilno – miasto Miłosierdzia”, prezentowaną już m.in. w polskim Senacie i Parlamencie Europejskim. Otwarcie wystawy poprzedziła konferencja zorganizowana w parlamencie na temat potencjału turystyki religijnej na Litwie.
„Możliwości turystyki religijnej na Litwie są duże, ale nie są wykorzystywane” - powiedziała, inaugurując konferencję posłanka Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) Rita Tamaszuniene, inicjatorka wystawy.
Wskazała, że celem spotkania jest zwrócenie uwagi instytucji państwowych, m.in. departamentu turystyki, ministerstwa gospodarki, a także wszystkich mieszkańców Litwy na możliwości rozwoju turystyki pątniczej.
Prezentując litewskie szlaki pielgrzymkowe, szefowa Wileńskiego Centrum Pielgrzymkowego Inesa Czaikauskiene przypomniała, że w kraju są wyjątkowe trasy pątnicze. Do nich zalicza się Szlak Pielgrzymi Jana Pawła II, obejmujący miejsca, które w 1993 roku odwiedził Ojciec Święty podczas pielgrzymki na Litwę, Droga Krzyżowa w Kalwarii Wileńskiej, która jest jedną z największych dróg krzyżowych w Europie, a także Szlak Miłosierdzia w Wilnie obejmujący Kaplicę Ostrobramską i miejsca związane z powstaniem obrazu Jezu Ufam Tobie.
Podkreśliła też, że przez Litwę przebiega fragment międzynarodowej Drogi św. Jakuba, a także jest tu aż sześć sanktuariów, w których znajdują się koronowane wizerunki Najświętszej Maryi Panny. Najstarszy obraz – Matki Boskiej Trockiej - w przyszłym roku będzie obchodzić 300. rocznicę koronacji. Ważnym faktem, zdaniem kierowniczki Wileńskiego Centrum Pielgrzymkowego, jest też to, że we wrześniu przyszłego roku na Litwę z pielgrzymką przybędzie papież Franciszek.
Konferencja na temat potencjału turystyki religijnej w litewskim Sejmie odbyła się już po raz drugi. Pierwsza, zorganizowana również z inicjatywy posłanki Tamaszuniene, odbyła się przed dwoma laty i była poświęcona możliwościom rozwoju turystyki pielgrzymkowej w Wilnie.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ jo/ mc/