2011-03-31 (PAP) - Sylwetki Polaków odznaczonych medalem "Sprawiedliwy wśród narodów świata" przez Instytut Yad Vashem z Jerozolimy, a także osób zamordowanych za pomoc Żydom, w tym rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów zostały przedstawione na wystawie otwartej w czwartek w Sejmie.
Wystawa "Sprawiedliwi wśród narodów świata" na 24 planszach pokazuje m.in. różnego rodzaju kryjówki zapewniane żydowskim współobywatelom przez Polaków. Przybliża także samą wieś Markowa, z której pochodzili Ulmowie. Wielu jej mieszkańców ryzykując życiem ukrywało tam członków społeczności żydowskiej. Mimo tragicznego losu, jaki spotkał Ulmów, ich sąsiedzi nie zrezygnowali z ratowania Żydów.
"To wielki zaszczyt dla mnie otwierać wystawę poświęconą tak szczególnym czasom, tragicznym wydarzeniom i ludziom, którzy pokazali (...), że warto być nie tylko Polakiem, ale przede wszystkim człowiekiem. Ludzie ci pokazali, że człowiek jest wartością, dlatego że ma swoją godność, i że warto wspierać innych, pomagać innym przeciwko złu" - mówił podczas otwarcia wystawy wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślając, że dzieje Polaków splatają się bardzo mocno z losami narodu żydowskiego zamieszkującego ziemie Rzeczypospolitej.
Wystawa otwarta w Sejmie z inicjatywy Parlamentarnego Zespołu Miłośników Historii, powstała w rzeszowskim oddziale IPN. Patronat nad nią objął marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.
W ubiegły piątek posłowie jednogłośnie podjęli uchwałę upamiętniającą heroiczną postawę rodziny Ulmów i wielu tysięcy Polaków, którzy na rożne sposoby udzielali pomocy Żydom. W dokumencie czytamy m.in. "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 67. rocznicę męczeńskiej śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci z podkarpackiej wsi Markowa składa hołd Polakom, którzy zginęli z rąk niemieckiego okupanta w odwecie za ratowanie Żydów skazanych na zagładę".
Według szacunków historyków, co najmniej kilkaset tysięcy Polaków, zarówno dorosłych, jak i dzieci, w różnorodny sposób udzielało podczas II wojny pomocy Żydom, za co wówczas groziła kara śmierci. Liczbę uratowanych Żydów ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy. Polacy pomagali indywidualnie i w ramach aktywności konspiracyjnej, w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, w tym Rady Pomocy Żydom "Żegota". Ponad 6 tys. z nich zostało za to uhonorowanych izraelskim Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. (PAP)
akn/ abe/